„Úspěch Babiše ve sněmovních volbách může zmobilizovat voliče proti Zemanovi,“ říká J. Šídlo

Výrazný úspěch Andreje Babiše ve sněmovních volbách v roce 2017 by mohl zmobilizovat voliče před prezidentskými volbami v roce 2018. Myslí si to šéfredaktor politického zpravodajství Hospodářských novin Jindřich Šídlo, který na rádiu Zet řekl, že by se voliči mohli pokusit zabránit vzniku mocenské dvojice Babiš-Zeman. 

Rok 2015 byl pro následující desetiletí posledním rokem, v němž převážná většina občanů České republiky neměla možnost volit. Žádné volby se totiž až na výjimky nekonaly. Od letošního roku až do roku 2026 budou naopak Češi moci chodit k volbám celkem pravidelně. Volební místnosti se občanům otevřou poprvé letos na podzim u příležitosti voleb do krajských zastupitelstev a třetiny senátu. V roce 2017 pak Českou republiku čekají volby do poslanecké sněmovny a poté prezidentské, komunální a znovu senátní volby.

„Hodně záleží na tom, jak dopadnou volby v krátkém období mezi říjnem 2017 a lednem 2018, kdy si zvolíme novou vládu a nového prezidenta. Myslím si, že pro řadu stran a zejména pak pro českou pravici to bude velmi důležité. Otázkou bude, jestli si vůbec dokáží zachovat naději na to, aby někdy v budoucnu mohly hrát roli velkých stran,“ řekl Šídlo.

Podle šéfredaktora politického zpravodajství Hospodářských novin je frekvence nadcházejících voleb skutečně výjimečná. V minulosti mívala Česká republika roční volno jednou za dva nebo tři roky. Nynější situaci zapříčinily předčasné parlamentní volby z roku 2013.

Účast voličů u voleb bude podle Šídla podobná těm z předchozích let. Volební účast v Česku je totiž poměrně stabilní a poměrně nízká. Ještě v roce 1998 se zúčastnilo sněmovních voleb 75 procent oprávněných voličů. O čtyři roky později to už bylo necelých 60 procent. A tato hranice se udržuje až do současnosti.

„U těch hlavních voleb je to kolem 60 procent. Tím myslím volby do sněmovny a prezidentské volby. Komunální volby jsou ještě přes 30 procent, krajské už kolem třiceti a evropské volby, které to doplňují vždy jednou za pět let, jsou z hlediska volební účasti úplná tragédie. Myslím si, že tento trend bude pokračovat,“ uvedl Šídlo na rádiu Zet.

Výraznější úspěch předsedy hnutí ANO a současného ministra financí Andreje Babiše v parlamentních volbách by podle Šídla mohl zmobilizovat voliče proti vzniku mocenské dvojice Babiš-Zeman. V prezidentských volbách v roce 2018 by tak společnost mohla chtít zabránit Miloši Zemanovi v obhajobě pětiletého mandátu

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s šéfredaktorem politického zpravodajství Hospodářských novin Jindřichem Šídlem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Úspěch Babiše ve sněmovních volbách může zmobilizovat voliče proti Zemanovi,“ říká J. Šídlo Foto: Profimedia.cz: Jindřich Šídlo

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.