SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9

Americká soukromá společnost SpaceX se rozhodla o 24 hodin odložit start své rakety Falcon 9, která má vynést na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. Zakladatel firmy Elon Musk to zdůvodnil tím, že v noci na úterý bude mít větší šanci na úspěch pokus o složité přistání prvního stupně nosné rakety, které má být součástí letu.

Zdárný návrat prvního stupně Falconu 9 by pro Muskovu společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) byl velkou vzpruhou. Firma už delší dobu usiluje o možnost opakovaného použití nosných raket, což by mohlo znatelně snížit náklady na lety do vesmíru. Předchozí pokusy přistát na plošinách v moři byly neúspěšné, tentokrát by se první stupeň měl vrátit na pevnou zem.

SpaceX přistupuje ke startu rakety s mimořádnou obezřetností, a to kvůli červnové havárii. Tehdy raketa Falcon, která měla na oběžnou dráhu vynést nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), explodovala. Příčinou byl patrně únik hélia.

Falcon 9 měl být vypuštěn dnes dvě a půl hodiny po půlnoci středoevropského času. „Zítra v noci (z pondělí na úterý) je o deset procent vyšší šance na dobré přistání,“ zdůvodnil Musk na Twitteru rozhodnutí start odložit. Novým termínem je úterý 02:29 středoevropského času.

Falcon má vynést do kosmu 11 malých komunikačních satelitů pro společnost OrbComm. Jeho motory jsou o 30 procent mocnější než předchozí modely společnosti SpaceX. Raketa je rovněž vybavena lepším systémem pro přistání. Devítimotorový hlavní stupeň se pokusí přistát několik kilometrů od startovací rampy na Mysu Canaveral, z níž bude vypuštěn.

 

Zdroj: ČTK

SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9 Foto: spacex.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.