SpaceX vyhrál velkou zakázku pro americké letectvo, do kosmu vynese tajný raketoplán

Americká soukromá vesmírná společnost podnikatele Elona Muska, SpaceX, získala jednu z největších zakázek pro americké letectvo. Za pomocí své rakety Falcon 9 vynese do vesmíru tajný armádní raketoplán X-37B. Mise se má uskutečnit v srpnu.

Smlouvy ohledně startů raket jsou obvykle oznámeny asi dva roky před uskutečněním letu. Americké letectvo ale nezveřejnilo smlouvu o raketoplánu X-37B do tohoto úterý, pouhé dva měsíce před letem. Letectvo odmítlo říci, kdy byla smlouva uzavřena, nebo poskytnout další podrobnosti. Prezident společnosti SpaceX Gwynne Shotwell také odmítl komentovat.

X-37B je opakovaně použitelný raketoplán od firmy Boeing. Pokud jde o to, jaké je jeho využití, můžeme se jen dohadovat. Podle serveru The Verge X-37B může v rámci svého nákladového prostoru pojmout tajnou sondu, kterou vynese na oběžnou dráhu.

Na svém posledním výletu loď strávila 718 dnů ve vesmíru a prováděla „experimenty na oběžné dráze“ jako například testování novépohonné technologie. Na Zemi se X-37B vrátila minulý měsíc.

První zveřejněný kontrakt pro americké letectvo získal SpaceX v loňském roce na start satelitního letu příští generace Global Positioning System v roce 2018. Druhá smlouva pak byla pro start GPS v březnu tohoto roku. Tyto smlouvy mají podle agentury Reuters hodnotu 83 milionů dolarů respektive 96,5 milionu dolarů.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

SpaceX vyhrál velkou zakázku pro americké letectvo, do kosmu vynese tajný raketoplán Foto: US Air Force

reklama

Další články

  1. Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack…

  2. Libra se po volbách propadla o dvě procenta

    Byznys ·

    Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.