Soutěž o čtvrtého mobilního operátora se zpožďuje, podmínky budou v srpnu

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) řekl, že zveřejní finální podmínky aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE v první polovině srpna. Původně to mělo být do konce července.

Zájemci o účast v aukci by mohli podávat přihlášky zhruba v polovině září, samotné přihazování na jednotlivé kmitočtové bloky pak podle Jaromíra  Nováka, předsedy ČTÚ,  začne zhruba na konci října.

Regulátor v současnosti čeká na vyjádření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, které bude do konečných podmínek zapracováno. Podmínky projednával také s Evropskou komisí, aby se ujistil, že v případě vyčlenění části frekvencí pro nového operátora nepůjde o nepovolenou veřejnou podporu.

„Pro nás je podstatné, aby ty podmínky byly udržitelné a proces byl transparentní,“ uvedl Novák. Dodal, že podmínky budou v souladu s evropským právem i telekomunikačním zákonem.

Novák naznačil, že mezi novými zájemci o vstup na mobilní trh jako čtvrtý operátor by v aukci nemusela být jen PPF. „Minulý týden jsem měl například jednání se zástupci Citi Group, kteří pro svého klienta sondovali podmínky vstupu na český trh,“ dodal Novák.

ČTÚ oznámil vypořádání připomínek k navrhovaným podmínkám aukce kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz na konci června. Finální podmínky se již podle Nováka nebudou příliš lišit. Zůstane v nich vyčlenění části spektra v pásmech 800 i 1800 MHz i povinnost národního roamingu v sítích GSM a 3G. „Ještě ladíme například otázku převoditelnosti kmitočtů, abychom zabránili spekulativním nákupům,“ podokl Novák. Souhrnná vyvolávací cena má být 8,75 miliardy korun.

Stávajícím mobilním operátorům se vypořádání připomínek nelíbí a již oznámili, že se obrátí na české i mezinárodní soudy. Nejvíce jim vadí vyčlenění části spektra v pásmu 800 MHz pro nového hráče.

Část výnosu z aukce chce úřad použít na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu. Kvůli tomu začal chystat mapu nepokrytých míst, nebo míst, kde působí pouze jeden operátor.

Předchozí aukci ČTÚ zrušil kvůli nevhodně nastaveným podmínkám, kdy se aukce protahovala a celková cena se vyšplhala na více než 20 miliard korun  z vyvolávacích 7,4 miliardy. 

Zdroj: ČTK


Soutěž o čtvrtého mobilního operátora se zpožďuje,  podmínky budou v srpnu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Na náměstí I. P. Pavlova vznikla Otevřená scéna

    Společnost ·

    Centrum Prahy ožije. Velkoplošnou malbu přímo na náměstí I. P. Pavlova vytvořil umělec Patrik Hábl. Na 14 dní bude pomalovaná ulice místem Otevřené scény, na níž se uskut…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.