Soul varoval KLDR, aby již neporušovala podmínky příměří

KLDR nesmí znovu v demilitarizované zóně porušit podmínky příměří, jako se tomu stalo při nedávném útěku severokorejského vojáka do Jižní Koreje. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil jihokorejský ministr obrany Song Jong-mu s tím, že Severokorejci porušili během incidentu ujednání o klidu zbraní třikrát.

"Střelba na osobu utíkající do Jižní Koreje, to je porušení dohody o příměří," řekl Song. "Překročení demarkační linie, porušení. Nošení automatických pušek (v demilitarizované zóně), to je další porušení," doplnil. "Severní Korea by měla být informována, že toto se již nesmí opakovat," upozornil.

O porušení příměří ze strany KLDR v souvislosti s případem severokorejského dezertéra již minulý týden informovalo Velitelství OSN (UNC) v Soulu, které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma znepřátelenými státy na Korejském poloostrově. UNC se zmínilo o střelbě přes hranice a o krátkém překročení hraniční linie severokorejským vojákem, který svého prchajícího druha pronásledoval.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes de iure ve válečném stavu. Válka ze začátku 50. let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953, mírová dohoda ovšem podepsána nikdy nebyla.

Zdravotní stav severokorejského vojáka, který utrpěl nejméně pět střelných zranění a který byl v přímém ohrožení života, se výrazně zlepšil. Jeho ošetřující lékař před několika dny řekl, že Severokorejec z lůžka rád sleduje americké seriály, trápí ho ale noční můry o tom, že bude vrácen zpět do vlasti.

Zběhlý voják byl nehledě na střelná zranění v bídném stavu, což poukazuje na problémy s výživou a hygienou v desítky let izolované KLDR. Ve střevech měl muž podle lékařů velké množství parazitů, navíc u něj vyšetření odhalilo ohrožení tuberkulózou či žloutenkou typu B.

 

Zdroj: ČTK

Soul varoval KLDR, aby již neporušovala podmínky příměří Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Papež František v jámě lvové. Uspěje?

  Společnost ·

  František dnes zahajuje historicky první papežskou cestu po Barmě a Bangladéši.  Cesta je významná z toho důvodu, že v obou zemích žije jen velmi malá katolická menšin…

 2. Přední vývozci plynu kritizují sankce USA

  Byznys ·

  Představitelé zemí produkujících zemní plyn nesouhlasí se zavedením jednostranných sankcí vůči jakémukoli ze členů Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF). Ve zjevné narážc…

 3. Jihomoravská ČSSD vyzvala Sobotku, aby rezignoval

  Společnost ·

  Krajská konference jihomoravské ČSSD vyzvala v sobotu v Břeclavi dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsl…

 4. Koruna je k dolaru nejsilnější od září 2014

  Byznys ·

  Koruna v pátek posílila k dolaru na nejsilnější úroveň od září 2014, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,32 korun za dolar. Stejná hodnota zůstává…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.