Soudní dvůr EU nařídil nové jednání o výjimce pro zásobník plynu v Dambořicích

Soudní dvůr Evropské unie nařídil unijnímu soudu první instance znovu jednat o výjimce, která v současnosti zbavuje společnost Moravia Gas Storage povinnosti poskytnout zásobník plynu v Dambořicích na Hodonínsku k využití také třetím stranám. V rámci společného podniku má zásobník provozovat ruský Gazprom a česká ropná a plynárenská firma MND. Mluvčí společnosti MND Dana Dvořáková ČTK sdělila, že výstavbu zásobníku dnešní rozhodnutí soudu neohrozí.

Výjimku udělila zásobníku v Dambořicích česká vláda, Evropská komise (EK) ale později rozhodla, že její udělení odporuje právním předpisům. Moravia Gas Storage rozhodnutí komise napadla u soudu EU první instance a ten v září 2013 toto rozhodnutí zrušil. Odůvodnil to tím, že EK při zvažování případu použila špatný právní základ. Měla postupovat podle druhé směrnice o zemním plynu, a ne podle třetí, která vstoupila v platnost 3. března 2011.

Komise se však odvolala k Soudnímu dvoru, který rozhodl, že postup komise podle třetí směrnice byl v pořádku. Celou kauzu nicméně poslal zpět soudu první instance k novému rozhodnutí, protože je podle něj zapotřebí projednat další výhrady MND vůči rozhodnutí komise.

Stavba zásobníku s kapacitou téměř 450 milionů metrů krychlových, který bude jedním z největších v České republice, začala v roce 2014. Mluvčí MND dnes uvedla, že celková investice do jeho výstavby dosáhne 2,5 miliardy korun. O náklady se dělí Gazprom a MND.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Soudní dvůr EU nařídil nové jednání o výjimce pro zásobník plynu v Dambořicích Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu

  Byznys ·

  Ceny ropy včera vzrostly o téměř pět procent. Reagovaly tak na zahájení válečné operace Saúdské Arábie a jejích spojenců proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zemí totiž…

 2. Ruské bance Sberbank loni klesl zisk o pětinu

  Byznys ·

  Největší ruské bance Sberbank klesl v loňském roce zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (127,8 miliardy Kč). K poklesu přispěl zejména růst rezerv na ztrátové úvě…

 3. Automobilka Ford otevřela v Indii nový závod

  Byznys ·

  Automobilka Ford Motor zahájila výrobu v nové indické továrně, díky které má ztrojnásobit vývoz vozů z Indie. Do nového závodu Ford investoval jednu miliardu dolarů (2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.