„Současný svět ovlivňují megatrendy, jako je digitální ekonomika,“ říká Magdalena Souček

Současný svět ovlivňují takzvané megatrendy. Jde přitom o rozsáhlé vývojové tendence ovlivňující naši budoucnost. Říká na rádiu Zet vedoucí partnerka společnosti EY Magdalena Souček. Nové trendy se podle ní týkají především digitální ekonomiky. V rámci ní je dopad technologií na podnikání všudypřítomný. Souvisí s tím například vzestup startupů. V souvislosti s globalizací trhu zase přichází objevování nových obchodních a investičních modelů, které vycházejí z objevování jihovýchodního regionu.

V souvislosti se současnými hospodářskými problémy a tím, že na ně staré recepty nezabírají (viz snahy centrálních bank), se opakovaně mluví o příchodu nových pořádků, takzvaném novém normálu (či abnormálu). Co konkrétně to podle vás – či pro vás – znamená, co si pod tím představit?

Řekla bych, že současný svět ovlivňují takzvané megatrendy, což jsou rozsáhlé vývojové tendence, které ovlivňují naši budoucnost. V EY jsme identifikovali asi šest takových navzájem provázaných megatrendů, které utváří a nadále budou utvářet globální podnikatelské prostředí. Těch šest trendů se zejména týká digitální ekonomiky, kdy je dopad technologií na podnikání všudypřítomný a přináší řadu příležitosti a zároveň četné výzvy. S tím souvisí vzestup startupů. Je to prostě to, co ta digitální budoucnost přináší. Trh je globalizovaný. Důsledkem pokračujícího přesouvání ekonomické síly do jihovýchodního regionu dochází k objevování nových obchodních a investičních modelů. Dále jde o urbanizaci a rozšiřující se města. Pak je to využívání přírodního bohatství a finálně nová koncepce zdravotnictví. Technologie v tomto odvětví prostě přináší změny a jiný přístup.

V Česku se alespoň na první pohled nic zásadního neděje a nemění. I takzvaná krize, tedy finanční a následně hospodářské turbulence, které poznamenaly celý svět, na Česko tak významně nedopadly. Jde o pocit falešného bezpečí, klid před bouří, a nebo struktura naší ekonomiky dopady nového normálu utlumí?

Já bych hlavně neřekla, že se v Česku nic neděje. Velkým tématem je u nás iniciativa Průmysl 4.0 neboli čtvrtá průmyslová revoluce. Jedná se zcela o novou filozofii přinášející celospolečenskou změnu zasahující celou řadu oblastí nejen průmysl ale dále oblast technické standardizace bezpečnosti, systém vzdělávání, právní rámce, věda a výzkum atak dále. Prakticky se do této iniciativy promítá těch všech šest megatrendů, o kterých jsem před chvílí mluvila.

Nastartované změny mění globální rozložení sil. Mezi celými ekonomikami hrají čím dál významnější roli rozvíjející se země z globálního jihu či východu. Mezi firmami mnohé zavedené globální značky ztrácejí na úkor mladých štik a sektorů. Jaké příležitosti a výzvy to pro české/středoevropské země a firmy přináší?

Myslím si, že Česká republika má ve světě velký potenciál v sektoru technologických firem. Máme tady spoustu úspěšných startupů, které se dokázaly prosadit na globálním trhu. Za všechny bych uvedla jako příklad firmu YSoft, která vznikla v roce 2000. Za patnáct let svého působení je celosvětovou dvojkou ve svém oboru. Je to názorný příklad právě toho, že firmy aby uspěly v globální konkurenci, tak musí mít nejen produkt a řešení, ale musí být hlavně flexibilní, musí se přizpůsobit globální trendům, působit globálně a především mít správné lidi a otevřít se světu. U těch správných lidí je poměrně velká výzva a jedná se o nové obory, které je potřeba více zavádět a školit.

Které nastartované trendy nebo revoluční změny regionem střední a východní Evropy hýbají?

V současné době je velice diskutovaným tématem právě digitální ekonomika, která s sebou přináší a do budoucna přinese velké změny. Digitální transformace mění podnikatelské a firemní modely a už teď vidíme, že klesá využívání desktopů a naopak roste míra používání mobilních přístrojů. Rozšíření dat si myslím, že poměrně výrazně mění vztah mezi zákazníky a konečnými spotřebiteli. Miliardy senzorů, které jsou kolem nás, mění zase naše životy. S tím ale samozřejmě souvisí i to nebezpečí, tedy kyberkriminalita. Narůstá stále více útoků a je stále složitější ochránit firemní a klientská data.

 

 

 

Co konkrétně nový normál – či abnormál – znamená; které oblasti a trendy má smysl v této souvislosti sledovat; a co příchod nového normálu znamená pro českou ekonomiku a firmy, o tom podrobně bude diskutovat Magdalena Souček s emeritním profesorem prestižní švýcarské obchodní školy IMD Jean-Pierre Lehmannem v úterý 23. února na Vysoké škole ekonomické v Praze. Pro veřejnost je stále několik volných míst k dispozici – vstup je zdarma po registraci na adrese skok@vse.cz. Rádio ZET je mediálním partnerem akce.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s vedoucí partnerky společnosti EY Magdalenou Souček. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Současný svět ovlivňují megatrendy, jako je digitální ekonomika,“ říká Magdalena Souček Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Štěrba Martin

reklama

Další články

 1. USA zpřísnily sankce proti Severní Koreji

  Společnost ·

  Prezident Barack Obama včera podepsal zákon rozšiřující americké sankce namířené proti Severní Koreji. USA zpřísnili sankce po severokorejském jaderném testu z letošní…

 2. ČSA se loni dostaly do zisku 223 milionů korun

  Byznys ·

  České aerolinie (ČSA) loni dosáhly zisku 223 milionů korun. Minulý rok se přitom společnost dostala do ztráty 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopr…

 3. Pražský hotel President koupil ruský investor

  Byznys ·

  Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.