Solární elektřina zlevňuje. Pokles cen přináší levnější technologie a aukce

Dlouhodobě snižující se cena technologií zlevňuje solární elektřinu. Na rádiu Zet to říká ředitel společnosti Solar Global Jan Fousek. Podle jeho slov dalšímu zlevňování přispívá také systém aukcí, který je určený pro větrné a fotovoltaické elektrárny. Systém funguje zatím pouze v Německu a Dánsku. Zvítězí ten, kdo se spokojí s nejnižší úrovní podpory celého tendru. 

Ještě před pouhými pěti až sedmi lety stály solární panely na jeden megawatt instalovaného výkonu okolo dvou milionů euro. Dnes se tato částka pohybuje podle Fouska na 400 tisících.

„Zde je vidět, že se technologie skutečně razantně zlevňují, přestože pokles logicky začne brzy narážet na jakési výrobně distribuční limity. Vidíme to zhruba na nějakých 50 až 60 procentech současných cen technologií,“ řekl na rádiu Zet Fousek.

V Česku prozatím fungují dva režimy podpory obnovitelných zdrojů. Konkrétně jde o pevnou výkupní cenu nebo zelený bonus. U pevné výkupní ceny zákazník dostává od státu fixní platbu za každou vyprodukovanou megawatthodinu. Tato forma podpory poté nezávisí na ceně elektrické energie na burze. „Pomocí zeleného bonusu majitel elektrárny obchoduje silovou elektřinu sám z vybraného obchodníka. My třeba s takovou elektřinou také obchodujeme a nad rámec toho dostáváme určitou kompenzaci. Ta je nastavena v cenovém rozhodnutí energetického regulačního úřadu,“ uvedl Fousek.

Aukční režim zlevňuje energii ještě výrazněji

V Česku prozatím chybí dříve zmíněný aukční režim, který již funguje v Německu nebo Dánsku. Konkrétně se jedná o tržní mechanismus podpory obnovitelných zdrojů energie, v němž vláda dané země nabízí nové kapacity k fotovoltaice nebo pro větrné elektrárny. Pokaždé se musí definovat určitý objem. Vítězem se poté stane investor, jenž nabídne požadavek na nejnižší podporu.

„Tento systém aukcí přispěl vůbec k dosud nejnižší dosažené ceně energie z fotovoltaických elektráren. Ještě na konci loňského roku to bylo 60 euro za megawatthodinu. To už bylo rekordní. Minulý týden proběhla nová aukce, která nastavila úplně nové dno. Je to 54 eur za megawatthodinu. A u větru z mořského větrného parku takzvaného offshore wind to bylo dokonce pod 50 euro,“ sdělil Fousek. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem společnosti Solar Global Janem Fouskem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Solární elektřina zlevňuje. Pokles cen přináší levnější technologie a aukce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.