Sobotkova vláda podá demisi

Premiér Bohuslav Sobotka během tohoto týdne předá prezidentovi Miloši Zemanovi demisi vlády. Premiér to oznámil na úterním brífinku ve Strakově akademii. Sobotka svůj krok odůvodnil nevyjasněnými majetkovými poměry a finančními transakcemi vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Novinářům řekl, že pokud by Babiše pouze odvolal z funkce ministra financí, předsedovi hnutí ANO by to do voleb umožnilo hrát roli mučedníka, na kterou se už připravuje. Babiš v reakci na podání demise Sobotku označil za zbabělce.

„Jsem připraven podat k rukám pana prezidenta demisi, předpokládám, že ještě během tohoto týdne. Chci tím uvolnit ruce koaličním stranám k tomu, aby mohly jednat o řešení této situace,“ řekl. Pokud by se ČSSD, ANO a KDU-ČSL dohodly na pokračování koalice, je podle něj třeba vyřešit pozici ministra financí. Tu podle něj Babiš nemůže vykonávat, protože je ve střetu zájmů, když mu jako ministrovi financí podléhá Finanční správa, která by měla vyšetřit jeho nákup jednokorunových dluhopisů od společnosti Agrofert v době, kdy ji vlastnil.

Twitter

Sobotkovi nestačilo vysvětlení v dopisu, který Babiš poslal v závěru minulého týdne Poslanecké sněmovně. Ministr financí v dopisu označil všechny své transakce se společností Agrofert za legální a míní, že vše vysvětlil. Sobotka dnes dopis označil za hluboké zklamání. „Neobsahuje nové skutečnosti, ministr nevyvrátil pochybnosti,“ uvedl. Svým krokem chce předseda vlády umožnit nestranné vyšetření všech případů. Situace podle Sobotky poškozuje důvěru občanů v politiku a ohrožuje práci vlády, která si jako jeden z cílů stanovila boj s šedou ekonomikou.

Premiér nevylučuje možnost vypsání předčasných voleb do Sněmovny po demisi své vlády. Na dnešní tiskové konferenci ale upozornil, že by se na tom musely shodnout i další strany ve Sněmovně, nejen koaliční. Sobotka prohlásil, že podle něj není možné, aby se vláda snažila přežít zbývající půlrok do řádného termínu voleb a tvářila se, že se nic neděje.

O dalším postupu by podle Sobotky měly jednat koaliční strany, kromě vypsání předčasných voleb je podle něj možné i obnovit vládní koalici. V ní by ale podle něj Babiš neměl zastávat pozici ministra financí.

Nejlepším řešením by podle vicepremiéra Andreje Babiše bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb. Řekl to v reakci na Sobotkovo dnešní oznámení. „Nerozumím tomu, pan premiér mě ještě včera vyzýval, abych se zachoval jako chlap a on se zachoval jako zbabělec,“ řekl Babiš. Dodal, že premiér podle něj poškodil práci všech ministrů a vlády. „Tu poškozoval vlastně kontinuálně od krajských voleb a nebyl schopen se rozhodnout. Pokud je přesvědčen o svých bludech, buď mě měl navrhnout na odvolání, nebo měl akceptovat, co jsem napsal,“ řekl s odkazem na svůj páteční dopis, ve kterém na žádost Sněmovny vysvětloval nesrovnalosti ve svých příjmech a v případu jednokorunových dluhopisů.

Sobotka podle Babiše svým krokem ohrožuje čerpání evropských fondů nebo navýšení platů například bezpečnostním složkám. "Je to od něho absolutně nezodpovědné," řekl.

Žádná krize není, říká Faltýnek

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že žádná reálná vládní krize není. Jde podle něj o křeč premiéra Bohuslava Sobotky a jeho ČSSD, který se snaží zastavit řešení kauz ovládnutím ministerstva financí. Řekl to na Žofínském fóru, ze kterého se následně omluvil a zamířil za vedením hnutí.

„Sociální demokracie neví, co má dělat, při pohledu na své preference,“ dodal Faltýnek. Podle něj krizi uměle vyvolává sociální demokracie.

Představitelé pravicové opozice se ve svých vyjádřeních shodují, že se premiér svým krokem zřekl zodpovědnosti a předal ji prezidentu Zemanovi. „Podle mě je to výraz bezradnosti a alibismu, ne zodpovědné politické rozhodnutí,“ řekl předseda ODS Petr Fiala pro Českou televizi.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

Sobotkova vláda podá demisi Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.