Sobotka zůstal v čele ČSSD, podpora spolustraníků ale slábne

Premiér Bohuslav Sobotka obhájil pozici předsedy ČSSD. V tajné volbě delegátů na sjezdu v Brně dostal 67 procent platných hlasů. Ministerský předseda stranu vede od roku 2011 a v dnešní volbě neměl protikandidáta. Delegáty dnes požádal o silný mandát před blížícími se volbami do Sněmovny.

Podle oficiální výsledků pro něj dnes hlasovalo 460 spolustraníků. Hlas proti vhodilo do volebních uren 201 delegátů. Neplatných hlasovacích lístků bylo 26. Bohuslav Sobotka byl předsedou ČSSD zvolen již počtvrté. Při poslední volbě v roce 2015 získal Sobotka zhruba 85 procent hlasů, podobně úspěšný byl i o dva roky předtím, kdy ho podpořilo přibližně 84 procent delegátů.  „Je to silný okamžik, protože jsem byl zvolen počtvrté do vedení sociální demokracie, tohle se v novodobé historii povedlo jenom jednomu předsedovi, a to byl Miloš Zeman,“ řekl po vyhlášení výsledků. Poděkoval za hlasy a řekl, že sjezd je reprezentativní shromáždění, které vyjádřilo jasnou vůli strany.

Sobotka čelil po loňských neúspěšných krajských a senátních volbách uvnitř strany kritice, reagoval na ni mimo jiné změnami ministrů. Ve zprávě pro delegáty je odůvodnil především tím, že chtěl lépe prezentovat témata lidských práv a zdravotnictví. Jeho pokračování v předsednické funkci před dnešním sjezdem podpořily všechny krajské organizace s výjimkou jihočeské.

Staronový předseda ČSSD předtím ve svém nominačním projevu kritizoval vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Obvinil ho, že chce získat absolutní a nekontrolovanou moc všemi prostředky. Do voleb chce Sobotka sociální demokracii vést také kvůli tomu, aby zabránil pravicové vládě ANO s ODS, která podle něj hrozí.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

 

Sobotka zůstal v čele ČSSD, podpora spolustraníků ale slábne Foto: Bohuslav SOBOTKA; Zdroj: ČTK/Šálek Václav

reklama

Další články

 1. Zeman bude opětovně kandidovat na prezidenta

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v rámci páteční tiskové konference veřejně oznámí opětovnou kandidaturu na českého prezidenta. Jeho plán figurovat v prezidentských volbách řekl …

 2. Tusk zůstává v čele rady

  Společnost ·

  Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Na twitteru to uvedlo několik předsedů …

 3. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

  Byznys ·

  Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.