Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu

Premiéra Bohuslava Sobotky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Reagoval tak na prohlášení Hradu po schůzce Zemana a ministra financí Andreje Babiše, že návrh na odvolání Babiše je v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by bylo podle Hradu nutné vypovězení koaliční smlouvy. Podle Sobotky však v Ústavě takové podmínky nejsou.

„Článek 74 Ústavy České republiky jasně říká: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Žádné další podmínky v Ústavě nejsou,“ uvedl Sobotka. „Znovu chci vyzvat pana prezidenta, aby respektoval základní zákon naší země. Koaliční smlouva s tím nemá nic společného, není to zákon ani ústavní zákon, její naplňování a výklad je věcí tří koaličních stran, nikoli prezidenta,“ dodal premiér.

Sobotka podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajících se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní. Hrad v pátek zpochybnil platnost návrhu, protože obsahuje konkrétní datum. Sobotka to odmítl, že stejně postupoval i v dalších případech návrhů na odvolání jiných ministrů a nikdo z Pražského hradu to nezpochybňoval.

V pondělí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání. Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by podle Ovčáčka zůstalo vedení ministerstva financí neobsazeno.

 

 

Zdroj: ČTK

Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Český premiér Bohuslav Sobotka

reklama

Další články

  1. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

    Byznys ·

    Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

  2. Macron se stal novým francouzským prezidentem

    Společnost ·

    Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.