Sobotka se po šesti letech v čele ČSSD vzdal funkce předsedy

Premiér Bohuslav Sobotka po šesti letech opustí funkci předsedy ČSSD. Oznámil to po středečním zasedání stranického grémia. Své rozhodnutí vysvětlil tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Vedení strany se ujme statutární místopředseda sociálních demokratů a ministr vnitra Milan Chovanec, lídrem pro říjnové volby do Sněmovny bude místo Sobotky místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Sobotka chce dokončit mandát v čele vlády.

Sobotka uvedl, že z ČSSD cítil neklid a kritiku v době, kdy by se měla soustředit na získávání voličů a svůj program. Svým rozhodnutím potvrdil spekulace několika posledních dní. Zaorálkovu roli má potvrdit na sobotní programové konferenci širší vedení strany. Sobotka zůstane v čele jihomoravské kandidátky ČSSD.

Trojice lídrů ČSSD odmítla spekulace, že by nová forma vedení mohla stranu krátce před volbami ještě víc oslabit. Prezident Miloš Zeman před jednáním grémia ČSSD uvedl, že rozdělení funkcí v čele strany by mohlo být rozumným krokem. Představitelé sněmovních stran označili oznámené změny za projev zoufalství nebo zbabělosti, jen šéf vládních lidovců Pavel Bělobrádek vidí Sobotkův postup jako „silný krok“.

Redaktor portálu seznam.zprávy.cz Václav Dolejší minulý týden na rádiu Zet konstatoval, že výměna lídra strany před volbami z důvodu poklesu preferencí není nic neobvyklého. Většinou i zafunguje ve prospěch strany. Připomněl například, že ODS v roce 2010 měsíc před volbami vyměnila svého lídra Mirka Topolánka za Petra Nečase, který poté sestavil vládu proti Jiřímu Paroubkovi. Samotná ČSSD má pak za svou historii četnou zkušenost s tímto „fíglem“ - od výměny Miloše Zemana za Vladimíra Špidlu po náhradu Stanislava Grosse Jiřím Paroubkem.

Sobotka stojí v čele ČSSD od března 2011. Zvolen do funkce předsedy byl čtyřikrát, naposledy letos v březnu, kdy dostal 67 procent hlasů a neměl protikandidáta. Z čela své strany odešli před sněmovními volbami také premiéři ODS Mirek Topolánek v roce 2010 a Petr Nečas o tři roky později. Ve volbách už nekandidovali.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Sobotka se po šesti letech v čele ČSSD vzdal funkce předsedy Foto: Bohuslav SOBOTKA a Lubomír ZAORÁLEK; Zdroj: ČTK/Vondrouš Roman

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.