Sobotka se účastní summitu střední a východní Evropy s Čínou

V Budapešti se dnes uskuteční summit zemí střední a východní Evropy a Číny ve formátu 16+1. Českou republiku bude zastupovat premiér Bohuslav Sobotka, který má v plánu také bilaterální jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. Zúčastní se i zahájení ekonomického a finančního fóra, kvůli němuž ho do Maďarska doprovází podnikatelská mise pod vedením Hospodářské komory.

Sobotka novinářům před odletem na summit řekl, že na jednání chce především připomenout aktivity, ve kterých Česko mezi evropskými členy formátu vyniká. "ČR je iniciátorem spolupráce v oblasti medicíny, podařilo se také navázat partnerství mezi téměř všemi kraji v Česku a jednotlivými čínskými provinciemi. Poslední oblastí je byznys," uvedl. Připomněl každoroční čínské investiční fórum, které Česko pořádá.

Schůzka s Li Kche-čchiangem bude podle Sobotky poměrně krátká, protože čínský premiér se chce sejít se všemi partnery. "Chci připomenout možnosti v oblasti turistického ruchu a také podpořit český export do Číny," uvedl. Řešit chce se svým protějškem přístup českého zboží, které podléhá v Číně povolením či certifikacím, na tamní trh. "Potřebujeme ty bariéry pokud možno překonat," řekl.

Skupina 16+1 vznikla z iniciativy Číny, poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli s čínským premiérem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Cílem platformy je prohlubování vzájemné ekonomické spolupráce.

 

Zdroj: ČTK

Sobotka se účastní summitu střední a východní Evropy s Čínou Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Přední vývozci plynu kritizují sankce USA

  Byznys ·

  Představitelé zemí produkujících zemní plyn nesouhlasí se zavedením jednostranných sankcí vůči jakémukoli ze členů Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF). Ve zjevné narážc…

 2. Jihomoravská ČSSD vyzvala Sobotku, aby rezignoval

  Společnost ·

  Krajská konference jihomoravské ČSSD vyzvala v sobotu v Břeclavi dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsl…

 3. Koruna je k dolaru nejsilnější od září 2014

  Byznys ·

  Koruna v pátek posílila k dolaru na nejsilnější úroveň od září 2014, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,32 korun za dolar. Stejná hodnota zůstává…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.