Sobotka podá Zemanovi demisi až v druhé polovině května

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se dnes na Pražském hradě sejde s prezidentem Milošem Zemanem. Demisi mu však zatím formálně nepodá. O termín předání demise Zemana požádá ve druhé polovině května. Dnes odpoledne mu představí plán ČSSD na rychlé řešení krize a přinese také analýzu zpochybňující některé podnikatelské kroky vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to mluvčí kabinetu Martin Ayrer. 

Termín podání demise bude záviset na návratu prezidenta Zemana z cesty do Číny, která má skončit 18. května. Dnes chce Sobotka podle Ayrera s prezidentem konzultovat politickou situaci a představit plán sociálních demokratů na rychlé řešení krize, za kterou ČSSD vidí neschopnost předsedy hnutí ANO a ministra financí Babiše vysvětlit svoje majetkové poměry.

Grémium ČSSD ve středu večer za nejlepší cestu z krize označilo pokračování vlády na půdorysu současné koalice bez Babiše. To ale nepřipouští hnutí ANO.

S prezidentem má dnes naplánovanou schůzku také předseda lidovců Pavel Bělobrádek, už ve středu zamířil na Hrad Babiš i první místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Zatím není jasné, jakým způsobem hodlá Zeman řešit současnou vládní krizi, Hrad dosud aktuální dění na politické scéně nekomentoval. V názoru na další scénář se rozcházejí i nynější vládní strany, které mají o dalším postupu jednat společně 10. května.

ANO Babišův odchod odmítá, lidovci mluví o možnosti pokračovat ve stávající sestavě, ale bez Babiše i Sobotky.

Část opozice by uvítala předčasné volby. Ve hře je i to, že by vláda v demisi dovedla zemi k řádným říjnovým volbám, málo pravděpodobný je podle všeho takzvaný úřednický kabinet.

Sobotkova vláda je třináctou v historii České republiky a sedmou, která končí předčasně. Zeman pověřil Sobotku jednáním o sestavení vlády po sněmovních volbách v listopadu 2013. Sobotka se dohodl na koalici s hnutím ANO a KDU-ČSL. Sobotka byl jmenován premiérem 17. ledna, jeho ministry Zeman jmenoval 29. ledna 2014. Důvěru Poslanecké sněmovny získal Sobotkův kabinet v únoru 2014.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Sobotka podá Zemanovi demisi až v druhé polovině května Foto: Bohuslav SOBOTKA; Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.