Sobotka navrhl na post nového ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude téměř jistě dosavadní náměstek tohoto úřadu Jiří Havlíček. Jeho jmenování do funkce ve čtvrtek  navrhl prezidentu Miloši Zemanovi premiér Bohuslav Sobotka. Prezident se vyjádřil, že Havlíček se ministrem stane s téměř stoprocentní pravděpodobností. Jeho jmenování předpokládá za dva týdny.

Zeman se s premiérem shodli na tom, že Havlíček nepotřebuje čas, aby se v problematice ministerstva zorientoval. „Může tento resort převzít, aniž by se zaučoval, což by znamenalo ztrátu několika měsíců,“ řekl o Havlíčkovi prezident. Předpokládá, že by se Havlíček mohl po podzimních sněmovních volbách vrátit do své nynější funkce náměstka.

Sobotka po čtvrteční schůzce s prezidentem na Pražském hradě novinářům řekl, že Zeman na jeho návrh reagoval pozitivně. Jmenování Havlíčka premiér očekával během několika dnů.

Předseda vlády poznamenal, že za uplynulé dny, kdy resort po odvolání Jana Mládka (ČSSD) vedl, ho spolupráce s Havlíčkem přesvědčila, že je velmi dobře připraven úřad do voleb vést. Novinářům řekl, že pro Havlíčka se rozhodl, protože problematice rozumí, je relativně mladý, má energii a zkušenost z fungování složitého resortu. Havlíček bude mít za úkol prosadit věci související se zákonem o elektronických komunikacích, další prioritou bude zrychlení čerpání evropských peněz nebo příprava výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech a změna investičních pobídek.

Podobně jako prezident a premiér si dosavadních Havlíčkových zkušeností z ministerstva průmyslu cení také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který se těší na spolupráci ve vládě. I podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je výhodné, že Havlíček přichází přímo z ministerstva. Podle ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše bude mít nelehkou pozici, protože na několik obtížných úkolů má jen pár měsíců. Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že změna několik měsíců před volbami přišla příliš pozdě.

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na Sobotkův návrh, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Mládek pochybení odmítl a tvrdil, že je obětí mediální kampaně. Havlíček je sedmým ministrem, který do Sobotkovy vlády nastupuje až v průběhu volebního období. Ve funkci náměstka spadá pod služební zákon. Z něj vyplývá, že pokud se stane členem vlády, tak bude jeho služební poměr pozastaven.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Sobotka navrhl na post nového ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka Foto: Bohuslav SOBOTKA a Jiří HAVLIČEK; Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.