Sobotka bude řešit mzdy na České poště, tamní odbory hrozí stávkou

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes bude s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), vedením České pošty a zástupci odborů jednat o mzdové situaci v podniku. Tři menšinové odborové organizace vyhlásily na pondělí dvouhodinovou stávku. Požadují po vedení podniku navýšení tarifní mzdy pro všechny zaměstnance o 2500 korun měsíčně. Sobotka zvyšování platů v České poště podporuje.  

Stávku vyhlásily tři odborové organizace pošty z celkových devíti, a to Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty. Pošta se před třemi týdny dohodla s většinou odborů organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 Kč. S tím ale zmíněné odbory nesouhlasí a požadují mzdu zvýšit o 2500 korun měsíčně. Právě proto ohlásily na pondělí 19. prosince výstražnou stávku, která se má uskutečnit od 17ti do 19ti hodin.

Související: Českou poštu zasáhne v pondělí výstražná stávka. Je nezákonná, tvrdí podnik

Sobotka podle svých slov podporuje zvyšování platů v České poště v příštích letech a nediví se, že její zaměstnanci nejsou spokojení. Řada zaměstnanců České pošty se zvlášť před vánočními svátky cítí přetížena, navíc musí například nabízet finanční produkty.

Růst mezd na poště podle vedení podniku i premiéra záleží na výsledcích České pošty a na tom, co její hospodaření dovolí. Pošta každoročně nárokuje po Českém telekomunikačním úřadu úhradu ztráty z poskytování základních služeb objednaných státem ve výši zhruba 1,8 miliardy Kč, regulátor jí přiznává zhruba o 1,1 miliardy méně. Podle odborářů by právě jedna miliarda Kč byla potřeba ke krytí požadovaného zvýšení mezd.

Na dnešní jednání byli pozváni zástupci největšího Podnikového koordinačního výboru ČP, který se ke stávce nepřipojí. Stávkující odboráře bude zastupovat předseda stávkového výboru Evžen Dvorský.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 21.400 Kč, tedy téměř 6000 Kč pod celostátním průměrem. Česká pošta zaměstnává přes 30.000 lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Sobotka bude řešit mzdy na České poště, tamní odbory hrozí stávkou Foto: Bohuslav SOBOTKA; Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

  Byznys ·

  Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

 2. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 3. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.