Sobotka a Chládek projednají s rektory budoucnost VŠ v Česku

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr školství Marcel Chládek (oba ČSSD) projednají se zástupci České konference rektorů budoucnost vysokého školství v Česku. Diskutovat mají o chystané reformě vysokoškolského zákona.

O reformě vysokého školství se v Česku mluví léta. Novelu vysokoškolského zákona začali připravovat už bývalí ministři školství. Návrh je hotový od loňska. Zatím není jasné, kdy ho vláda projedná. Podle původních plánů měl být zákon účinný od září.

Novela má zavést nová pravidla pro akreditace studijních oborů a systém hodnocení kvality škol. Má také upravit možnost odebírání neoprávněně získaných titulů, poplatky za uznávání vzdělání či působení zahraničních škol a jejich poboček v Česku. Zvyšuje i sociální stipendia.

Vysokých škol v Česku přibývá. Zatímco v roce 2000 fungovalo 24 veřejných a osm soukromých institucí, nyní je to 26 veřejných a 44 soukromých. Státní školy byly původně čtyři, nyní existují dvě. Loni v pololetí mělo akreditaci kolem 8830 studijních oborů ve 2700 programech.

Česko má v porovnání s jinými vyspělými zeměmi nízký podíl vysokoškoláků. Vysokoškolské vzdělání má asi pětina obyvatel mezi 25 a 64 lety, na počátku tisíciletí to byla desetina. Počet studentů se v minulých letech proto zvedal. Zatímco před 15 lety vysoké školy přijaly 35 250 posluchačů a posluchaček, loni jich vzaly 65 580.

 

Zdroj: ČTK

 

Sobotka a Chládek projednají s rektory budoucnost VŠ v Česku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mrazy v USA zpomalily růst trhu s novými vozy

    Byznys ·

    Americký automobilový trh v únoru zaznamenal zpomalení růstu prodeje z lednových 14 procent na 5,3 procenta, tedy na zhruba jeden a čtvrt milionu vozů. Může za to mraz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.