Snowden se kriticky vyslovil proti navrhovaným protiteroristickým zákonům v Rusku

Bývalý konzultant amerických špionážních služeb Edward Snowden, který před třemi lety zveřejnil kompromitující údaje o rozsáhlých aktivitách amerických rozvědek a nyní žije v Rusku, kritizoval protiteroristické zákony schválené v pátek dolní komorou ruského parlamentu. Na Twitteru je označil za neospravedlnitelné porušování práv.

Novely zákonů, které Státní duma v pátek schválila, počítají mimo jiné s uložením až doživotního trestu za mezinárodní terorismus, s tresty za veřejné výzvy k násilnému svržení vlády a k útoku na velvyslanectví, jakož i za neoznámení chystaného teroristického činu. Snižují také věk pro trestní odpovědnost za terorismus na 14 let.

K tomu, aby tyto právní předpisy vstoupily v platnost, musí je ještě schválit horní komora parlamentu, Rada federace, a podepsat prezident Vladimir Putin.

„Masový dohled nefunguje. Tento návrh zákona vezme peníze a svobodu všem Rusům, aniž zlepší bezpečnost. Neměl by být podepsán,“ napsal Snowden na svém twitterovém účtu. „Ruský nový zákon o Velkém bratru je nepoužitelný a neospravedlnitelně porušuje práva...,“ poznamenal rovněž.

Výraz Velký bratr se používá jako obecné označení pro vládní sledování, odposlechy a podobná narušení soukromí. Svůj původ má v románu 1984 George Orwella, z něhož pochází i známý výrok „Velký bratr tě sleduje!“.

Ruským parlamentem schvalované zákony také uloží operátorům po tři roky uchovávat údaje o uskutečněných spojeních a zaslaných textových zprávách a po šest měsíců uchovávat i jejich obsah. V případě poskytovatelů internetového připojení bude lhůta pro uchovávání údajů jeden rok.

Někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v roce 2013 prozradil světu množství podrobných informací odhalujících netušený rozměr amerického tajného vládního programu elektronické špionáže. Mezi sledovanými byli i nejvyšší představitelé spojeneckých zemí, například německá kancléřka Angela Merkelová.

Snowden se krátce po svém činu uchýlil do Ruska, kde dostal povolení k pobytu na osobní přímluvu prezidenta Vladimira Putina.

 

 

Zdroj: ČTK

Snowden se kriticky vyslovil proti navrhovaným protiteroristickým zákonům v Rusku Foto: Shutterstock.com: Edward Snowden

reklama

Další články

 1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

  Byznys ·

  Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

 2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

  Byznys ·

  Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

 3. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

  Společnost ·

  Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.