Snowden: Nové technologie mohou ochránit demokracii více než volby

Jeden z nejznámějších whistleblowerů světa Edward Snowden oznámil, že technologie mohou sehrát oproti volbám zásadnější roli v ochraně lidských práv a demokracie. Snowden žije od roku 2013 v ruském exilu. Donucen byl k tomu poté, co zveřejnil dokumenty vypovídající o programech, pomocí nichž zpravodajská služba NSA byla schopna sledovat lidi po celém světě i prostřednictvím vypnutého počítače. Slova o demokracii a lidské svobodě řekl podle serveru Livescience prostřednictvím teleprezenčního robota BeamPro.

„Na volbách a hlasech záleží, ale vždy nejsou vším,“ řekl Snowden. Namísto toho hlavní naději na ochranu demokracie a odvrácení represe může hrát technologický vývoj. „Všichni v této místnosti mají v kapse chytré zařízení. To je do nebe volající. Jsou to vysílače, které hlásí, jsem tady, nahrajte si moji pozici,“ řekl Snowden s odkazem na mobilní zařízení.

Technologie podobné chytrým telefonům znají naši polohu, vědí kým jsme a rovněž ví, co přesně děláme, to pro nás nepředstavuje žádnou výhodu. Na druhou stranu nás to spíše oslabuje, protože jsme pod neustálým dohledem. Přinejmenším z toho těží společnosti, které si o člověku udělají přesný obrázek. Poté dokáží efektivně zasáhnout potřebnou cílovou oblast a prodadat své zboží. 

„Zákon je vždy tím, v co bychom měli věřit, že lze reformovat,“ řekl Snowden. Zákon jsou bohužel ale pouhá písmena vytištěná na stránce, která nevystoupí a ve všech případech neochrání lidská práva.

Technologie, které by mohly ochránit demokracii a individuální práva v rámci celého světa, by měly umožňovat naprostou anonymitu. Ve světě online by měly člověku dát právo pohybovat se nezištně a beze stop. To na druhé straně může ovšem nahrát kybernetickým zločincům nebo teroristickým organizacím. 

Podle Snowdena je tu další problém, jehož práh je velice těžké překročit. Jde o korporace typu Facebook, Google nebo Twitter, které vlastní platformy sociálních médií. Ty svým způsobem monitorují každý váš krok, vaši aktivitu nebo místo, kde se nacházíte. Nemusí se navíc namáhat, protože jim to poskytnete rádi sami. Člověk by si měl uvědomit, že své zážitky nesděluje pouze přátelům. Zeď s příspěvky je totiž na očích mnohem více lidem a korporacím, než je patrné. 

„Nechceme nechat firmy, aby rozhodovali o tom, co máme dělat,“ řekl Snowden. 

 

 

Zdroj: Livescience, Zet

Snowden: Nové technologie mohou ochránit demokracii více než volby Foto: Shutterstock.com: Edward Snowden

reklama

Další články

 1. Co na vás prozradí váš pracovní stůl

  Byznys ·

  Máte svůj pracovní stůl zahlcený nepřeberným množstvím věcí nebo na něm sotva leží blok a tužka? Každý kancelářský pracovník má odlišné návyky v udržování svého pracov…

 2. Spojené státy vyzývají Rusko k obnově LinkedInu

  Tech ·

  Spojené státy kritizují rozhodnutí ruské rozhodnutí blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Vyzývají tak k okamžité obnově přístupu na tyto stránky. Cenzu…

 3. Apple pracuje na vývoji chytrých brýlí

  Tech ·

  Americká technologická společnost Apple pracuje na vývoji inteligentních brýlí. Produkt by měl být představen v roce 2018, napsala agentura Bloomberg s odkazem na své …

 4. V Japonsku vzniká nová „Mekka“ pro startupy

  Byznys ·

  Druhé nejmladší město Japonska Fukuoka ležící na jihu ostrova Kjúšú se uchází o titul nejpokrokovějšího města. Je totiž domovem nadějné startupové scény. V tomto příst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.