Sněmovna vydala Babiše i Faltýnka trestnímu stíhání

Sněmovna vydala předsedu ANO Babiše k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Policie ho podezírá ze dvou činů souvisejících s evropskou dotací. V případu Čapí hnízdo bude moci policie stíhat také místopředsedu ANO Faltýnka. Sněmovna ho stejně jako šéfa hnutí Babiše k trestnímu stíhání vydala.    

„Hnutí ANO vždy bylo pro vydání, vždy jsme pro něj hlasovali. Ale v tomhle případě nechceme být součástí tohoto dění, nechceme tomu přidávat na věrohodnosti,“ řekl Vondráček. Po celodenní debatě o vydání obou poslanců podle něj přetrvávají u klubu ANO pochybnosti o policejní žádosti.

Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu Farmy Čapí hnízdo. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Babiš i Faltýnek opakovaně jakékoli pochybení v případu odmítli.

 

 

Zdroj: ČTK

Sněmovna vydala Babiše i Faltýnka trestnímu stíhání Foto: ČTK/Vondrouš Roman: Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.