Sněmovna schválila novelu o obrázkovém varování na cigaretách

Poslanecká sněmovna v prvním kole podpořila vládní novelu, která kvůli evropské tabákové směrnici zvětší varování před kouřením na krabičkách cigaret. Norma rovněž zpřísní označování potravin českými logy. Předlohu před dalším kolem schvalování projedná sněmovní rozpočtový výbor. Ten na to dostal 30 dní místo obvyklých 60. Novelu je totiž třeba kvůli hrozbě unijních sankcí přijmout do 20. května.

Postupně by se tak i na krabičkách českých cigaret měla kromě psaného textu objevit i obrazová varování před škodlivostí kouření. Budou muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Varování bude muset být i na elektronických cigaretách. Určitou výjimku by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky měly mít doutníky.

Novela navíc zakáže prodej cigaret s jinou než charakteristickou tabákovou příchutí. Zakázán bude i prodej orálního tabáku, tedy tabákového prášku, který se samovolně rozpouští v ústech. Výjimku na jeho prodej bude mít v rámci EU jen Švédsko.

Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit. Vládní novela ale počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady ve výši 200 až 300 milionů korun.

Zavedení většího varování před škodlivostí kouření by mělo podle podle předkladatelů snížit počet kuřáků v Česku o dvě procenta. Například poslanec TOP 09 Herbert Pavera je k tomu ale skeptický. „Nemyslím, si že by nějaké obrázky na cigaretách snížily počet kuřáků,“ uvedl.

V případě potravin má novela zakázat jejich označování logy, vlajkou, mapou či nápisy odkazujícími na Českou republiku, pokud nebude potravina vyrobena v Česku a z českých surovin. U potravin, které se skládají z více složek, bude muset být obsah českých částí minimálně 75 procent.

Novela má rovněž sjednotit způsob informování o původu nebalených potravin u ovoce, zeleniny, hovězího, vepřového a drůbežího masa. Předloha má také umožnit, aby výrobci a prodejci mohli charitativním organizacím zdarma dávat potraviny s chybami na obalu, pokud budou zdravotně nezávadné. Mělo by jít například o potraviny s deformovaným obalem nebo o nezkažené jídlo s prošlou dobou trvanlivosti.

 

Zdroj: ČTK

Sněmovna schválila novelu o obrázkovém varování na cigaretách Foto: defotoberg / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pravý úspěch pozná jen ten, kdo změní sám sebe

  Komerční sdělení ·

  Peníze nejsou potřeba (říkají ti, kteří pak 40 let dělají práci, která je nebaví a nedává jim smysl) . Nesouhlasíte? Pak právě pro vás je tu

  Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

  Byznys ·

  Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.