Sněmovna reprezentantů se postavila proti Trumpovu migračnímu zákonu

Americká Sněmovna reprezentantů se ve středu postavila proti návrhu migračního zákona, který podporuje tamní hlava státu Donald Trump. Tento zákon měl rovněž odporovat praxi rozdělování rodin migrantů. Návrh počítající rovněž s ochranou imigrantů, kteří přišli do USA jako děti s rodiči, rozdělil Trumpovy republikány a nezískal jejich dostatečnou podporu. Informaci zveřejnila agentura AP. Výsledek hlasování otevřel v plénu sněmovny cestu jinému návrhu řešícímu výhradně situaci rodin, kterým by se podle představy části republikánů mohl Kongres věnovat ještě v tomto týdnu.

Sněmovna, kde mají republikáni přesvědčivou většinu, návrh zamítla poměrem hlasů 301 ku 121. Tento jasný výsledek interpretují komentátoři jako velkou porážku Trumpovy snahy prosadit kompromisní návrh, který se několikrát měnil, aby se vyšlo vstříc nespokojeným skupinám zákonodárců.

Norma, která byla označovaná za kompromisní, počítala se zrušením omezení pro vazební zadržování nezletilých s rodiči. Jejím cílem bylo, aby rodiče s dětmi byli zadržováni výhradně ve střediscích ministerstva vnitřní bezpečnosti. Vyřešit měla široce kritizovanou situaci, kdy byly více než dva tisíce dětí drženy odděleně od svých rodičů zadržených od květnového přitvrzení Trumpova boje proti nelegální migraci.

Pro konzervativní křídlo republikánů však bylo problémem, že návrh rovněž zajišťoval právní ochranu pro statisíce takzvaných snílků, tedy přistěhovalců, kteří přišli do USA v dětském věku s rodiči. "Potřebujeme začít zabezpečovat naše hranice a ne odměňovat špatné chování, což činil tenhle návrh," vyjádřil podle AP nespokojenost jeden z republikánských oponentů návrhu Roger Williams.

Návrh zcela odmítali demokraté, neboť obsahoval některé pro ně nepřijatelné body, jako například uvolnění financí na Trumpem prosazovanou stavbu zdi na hranici s Mexikem.

Prezident minulý týden vydal dekret zakazující rozdělování rodin migrantů, který však přinesl výsledek, jenž se Trumpovi nelíbí. Místo toho, aby byly rodiny zadržovány pohromadě, přestaly úřady zadržovat přistěhovalce s dětmi úplně.

Příprava užšího návrhu zákona týkajícího se výhradně rozdělených rodin by mohla podle části republikánů být záležitostí následujících dvou dnů a hlasování by se mohlo stihnout před týdenním kongresovým volnem na začátku července. Podle AP však bude i u tohoto návrhu obtížné vyjednat kompromis a dohadování se může protáhnout.

 

 

Zdroj: ČTK

Sněmovna reprezentantů se postavila proti Trumpovu migračnímu zákonu Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Rath je vinen, rozhodl podruhé soud

    Společnost ·

    Krajský soud v Praze podruhé uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha vinným z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Trest mu vyměřil stejný j…

  2. Turecko si uzavírá cestu ke vstupu do EU

    Společnost ·

    Přístupové rozhovory Evropské unie s Tureckem uvízly na mrtvém bodě. Ministři zemí osmadvacítky v Lucemburku rozhodli, že jejich kapitoly nehodlají otevírat. Jednat ne…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.