Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil tak stav, kdy jedinou českou funkční parlamentní komorou byl Senát.

První den ustavující schůze Sněmovny skončil zhruba po hodině, k volbě vedení se poslanci kvůli zákonným lhůtám sejdou až ve středu.

Jako první složila slib předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která ustavující schůzi až do zvolení svého pravděpodobného nástupce Jana Hamáčka (ČSSD) řídí. K volbě nového předsedy a místopředsedů dolní komory se poslanci sejdou ve středu dopoledne kvůli zákonné lhůtě 24 hodin mezi nominacemi a volbou.

Slib noví poslanci skládali v abecedním pořadí, od řečnického pultu je vyvolával Lubomír Zaorálek (ČSSD) jako druhý nejstarší místopředseda bývalé Sněmovny. Slib složilo celkem 199 poslanců; chyběl Miloslav Bačiak (ANO), jenž se mandátu minulý týden vzdal. Formálně ale trvá - protože ještě není zvolen nový předseda dolní komory, nemá kdo rezignaci přijmout. Bačiaka potom nahradí v poslaneckých lavicích podnikatel Jan Sobotka.

Po složení slibu poslanci potvrdili vznik patnáctičlenné volební komise v čele s Martinem Kolovratníkem (ANO). Stalo se tak až druhým hlasováním. První musela předsedající Němcová prohlásit za zmatečné, jeden z poslanců se nestihl přihlásit do hlasovacího zařízení. Následně poslanci zřídili mandátový a imunitní výbor, který bude mít rovněž 15 členů. Kolovratník potom oznámil lhůtu pro podávání kandidátů do vedení dolní komory, do mandátového a imunitního výboru a na sněmovní ověřovatele. Skončí dnes v 18:00.

Z dosavadních informací sněmovních stran vyplývá, že předsedou Sněmovny bude kandidát ČSSD Hamáček, jeho zástupci by měli být čtyři. Za hnutí ANO bude kandidátkou Jaroslava Jermanová, za KSČM Vojtěch Filip, za TOP 09 Miroslav Kalousek a za KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Za nynějšího scénáře by se do vedení nedostala kandidátka ODS Němcová a ani Tomio Okamura, kterého nominuje jeho hnutí Úsvit.

Z ustavující schůze Sněmovny se omluvili pouze někteří členové vlády včetně premiéra Jiřího Rusnoka, který je v zahraničí. Prvním poslancem, který si musel vyžádat náhradní hlasovací kartu, bez níž se nelze přihlásit do hlasovacího zařízení, byl bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Ve středu čeká poslance vedle volebních bodů také návrh na zřízení dalších výborů se stanovením počtu členů. Ustaví je ale až na druhé schůzi. Ve středu by poslanci mohli schvalovat čtyři zákonná opatření Senátu.

Zdroj: ČTK

Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.