Sněmovní zdravotnický výbor poslancům doporučil zrušení poplatků u lékaře

Sněmovní zdravotnický výbor dnes doporučil poslancům schválit zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a v lékárnách od příštího roku. Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Zůstanou jen devadesátikorunové na pohotovostech.

Sněmovní zdravotnický výbor doporučil schávlení zrušení poplatků u lékaře, přestože by tak v příjmu ambulancí a lékáren vznikl rozdíl 3,27 miliardy korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že lékaři dostanou kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok.

Problémem jsou podle Němečka náhrady lékárnám, protože částka zhruba 1,7 miliardy korun, kterou měly na poplatcích vybrat, neodpovídá skutečnosti. Řada lékáren prostřednictvím slev platby nevybírá. Němeček odhaduje, že celkově vybraly nejvýše dvě pětiny celkové sumy. 

V případě farmaceutů chce ministerstvo zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění. Výbor navrhl doplnění zákona o veřejném zdravotním pojištění, který to umožní. Další navrhovaná úprava má zamezit nabízení takových výhod pacientům, které ho nutí k tomu, aby si nechal ordinovat léky.

Zrušení regulačních poplatků, kromě platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Předloha zachovává pacientům ochranné nynější ochranné limity, započítávat se do nich mají jen doplatky za léky. Novela naopak ruší sankce za nevybírání poplatků.

Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS). O jejich zrušení se dosud neúspěšně pokoušely ČSSD a KSČM.

Zdroj: ČTK

Sněmovní zdravotnický výbor poslancům doporučil zrušení poplatků u lékaře Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.