Sněmovní vyšetřovací komise nepřinesla nikdy efekt, nyní bude zkoumat reorganizaci policie

Poslanecká sněmovna v úterý 28. června rozhodla o vzniku sněmovní vyšetřovací komise, která by se měla zabývat okolnostmi kolem reorganizace policie. V minulosti byla již sestavena v 19 případech. Advokát Michal Janík na rádiu Zet říká, že nelze z její strany dohledat nějaké iniciované trestní řízení. Sněmovní vyšetřovací komise ani v žádném případě nedošla podle Janíka k podstatným závěrům, které by konkurovaly například činnosti justice.

„Otázkou zůstává, jaký skutečný efekt nebo význam vyšetřující činnost těchto parlamentních komisí pro společnost má. Podíváme-li se na výsledky činností předchozích komisí, nelze se dopátrat toho, že by se na základě jejích poznatků iniciovalo nějaké trestní řízení či se dospělo k nějakým podstatným závěrům, které by mohly konkurovat činnosti justice nebo na nichž by mohly justiční orgány stavět,“ řekl Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Konečné výsledky vyšetřovací komise nejsou navíc závazné ani pro samotné orgány činné v trestním řízení. Předchozí vyšetřovací komise nikdy v minulosti ani nevyužila oprávnění k podání trestního oznámení.

Případ spojený s reorganizací policie může přinést změnu. Liší se totiž od ostatních dosavadních kauz specificky tím, že bude řešen postup několika významných složek orgánů činných v trestních řízení. Půjde tedy jak o policii, tak i o státní zastupitelství.

„Na jedné straně jsem poněkud skeptický např. k mediálním prohlášením některých činitelů o jasných důkazech proti té které osobě. Na druhé straně je šance, že s ohledem na politicky pestré složení komise nebude z její strany přistupováno k vyšetřování této kauzy jednostranně a toto bude vedeno bez ohledu na protichůdné zájmy vyšetřovaných a některých politiků stojících proti sobě i v rámci vládní koalice,“ uvedl Janík.

Veřejnost se tak podle Janíka může dozvědět podstatné informace ohledně nadstandardního vztahu některých politiků s policejními hodnostáři. Odkryta může být i jejich skutečná motivace nebo důvody aktivit.

Sněmovna v minulosti zřídila komisi například pro vyšetřování kauz Poldi Kladno, kreditní banky Plzeň, IPB, Telecom, CME, Diag Human nebo Opencard.

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Sněmovní vyšetřovací komise nepřinesla nikdy efekt, nyní bude zkoumat reorganizaci policie Foto: Profimedia.cz: Poslanecká sněmovna: Návštěva prezidenta Miloše Zemana

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.