Snažte se zachránit jadernou dohodu, vzkazuje Írán Evropské unii

Evropská unie by podle Teheránu měla urychleně přitvrdit ve snaze zachránit mezinárodní jadernou dohodu s Íránem z roku 2015, od které v květnu odstoupila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na sdělení íránského ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Od významného projektu v zemi mezitím dnes podle íránských úřadů odstoupila francouzská energetická společnost Total.

"Evropané a další signatáři (Čína a Rusko) se snaží dohodu zachránit... proces je ale pomalý a měl by být urychlen," uvedl na tiskové konferenci, kterou odvysílala íránská státní televize, mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí. "Írán se spoléhá zejména na své schopnosti, aby překonal nové americké sankce," dodal.

Evropské státy se snaží zajistit, aby bylo pro Írán ekonomicky výhodné od dohody neodstoupit, navzdory krokům Spojených států.

Americký prezident Trump opakovaně dokument podepsaný za jeho předchůdce Baracka Obamy označil za špatný, v květnu pak oznámil, že USA od smlouvy odstupují a začátkem měsíce zavedly Spojené státy proti Íránu nové sankce. Ty se týkají zejména zlata a dalších kovů, nákupu dolarů a rovněž zahrnují automobilový průmysl. Ve druhé vlně, na niž má dojít na podzim, pak přijde na řadu ropný a bankovní sektor.

EU mezitím zavedla opatření na ochranu evropských firem proti obnoveným sankcím Spojených států. Nový předpis zakazuje evropským firmám podřídit se extrateritoriálním dopadům amerických sankcí pod hrozbou pokut stanovených jednotlivými členskými státy. Zároveň společnostem poskytuje právo obdržet odškodnění za veškerou škodu způsobenou těmito sankcemi od právnické či fyzické osoby, která stojí za jejich zrodem. Dále také v EU zneplatňuje všechny následky zahraničních soudních verdiktů vycházejících ze stejných sankcí.

Evropští signatáři (Německo, Británie a Francie), a dále Čína a Rusko se zavázaly podpořit obchod s Íránem. Americké sankce ale mohou přimět evropské společnosti, aby s Íránem neobchodovaly.

Íránský ministr pro ropu Bídžán Námdar Zangání dnes oznámil, že francouzská energetická skupina Total v důsledku amerických sankcí odstoupila od kontraktu na rozvoj největšího světového pole zemního plynu Jižní Pars. Nahradí ji jiná společnost a proces byl již zahájen, dodal.

Podle Reuters pozastavily plány investic v Íránu také automobilky PSA, Renault a Daimler a německé společnosti Deutsche Bahn a Deutsche Telekom.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Snažte se zachránit jadernou dohodu, vzkazuje Írán Evropské unii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Saúdové zvažují investici do konkurenta Tesly

  Byznys ·

  Saúdskoarabský státní investiční fond PIF jedná o investici do firmy Lucid Motors. Jedná se o výrobce elektrických aut, který má ambice stát se konkurentem společnosti…

 2. Afghánistán vyhlásil příměří s Tálibánem

  Společnost ·

  Afghánský prezident Ašraf Ghaní v neděli vyhlásil příměří s islámským radikálním hnutím Tálibán. Rozhodl se k tomu v souvislosti se začínajícím muslimským svátkem obět…

 3. Agrofert ruší přes 1,5 tisíce pracovních míst v německé skupině Lieken

  Byznys ·

  Český holding Agrofert ruší 1665 míst v německé pekárenské skupině Lieken. V pondělí o tom informoval server

  Řecko oficiálně vystupuje ze záchranného programu, začíná si půjčovat samo

  Byznys ·

  Řeckov pondělí po osmi letech opouští záchranný program, který mu zařučily zejména ostatní země platící eurem. Řekové se tak kvůli vlastnímu hlubokému zadlužení nepoto…

 4. Netradiční sušenky Levandulky z Hradce Králové

  Komerční sdělení ·

  V Královehradeckém kraji najdeme Krkonoše a Orlické hory, ale i úrodnou polabskou krajinu. I tady historie zanechala řadu míst, které stojí za to prozkoumat. Navštivte…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.