Slovinský prezident pověří sestavením vlády vítěze voleb Janšu

Slovinský prezident Borut Pahor pověří sestavením nové vlády vítěze voleb Janeze Janšu, i když se mu výsledek voleb nelíbí. Prezident to řekl deníku Delo. Média se vesměs shodují, že předseda vítězné Slovinské demokratické strany (SDS) nemá dobré vyhlídky na vytvoření potřebné koalice, ale snadné to nebude mít ani žádný jiný případný mandatář.

Pahor řekl, že není povinen dát mandát vítězi voleb, nicméně to udělá, protože pevně věří v demokracii. Zdůraznil, že přestože se mu výsledek nedělního hlasování voličů nelíbí, měl by být respektován.

Předčasné volby vyhrála silně protiimigrační SDS ziskem více než čtvrtiny hlasů a v 90členném zákonodárném sboru obsadí 25 křesel. Ve Státním shromáždění ale zasednou zástupci devíti politických stran, a síly v něm tudíž budou velmi rozdrobené a vytvoření vlády pro každého nesnadné.

Janšovi demokraté by do koalice potřebovali přinejmenším dva partnery; to ovšem za předpokladu, že by jimi byly strany na dalších dvou místech. To je však velmi nepravděpodobné, protože obě spolupráci s SDS předem vyloučily. Jediným jistým spojencem SDS ve sněmovně je strana Nové Slovinsko - křesťanští demokraté (NSi), které ale podle předběžných propočtů připadne jen sedm mandátů.

Je zřejmé, že o nic snazší případné sestavování kabinetu nečeká druhou v pořadí Kandidátku Marjana Šarece (LMŠ), pro kterou hlasovalo 12,7 procenta zúčastněných voličů a která asi bude mít 13 poslanců. Musela by totiž koalici sestavit s nejméně čtyřmi dalšími politickými subjekty ve sněmovně.

Vládní tým končícího premiéra Mira Cerara nedopadl příliš dobře, jak ostatně předvídaly předvolební průzkumy. Bude mít dohromady jen 25 poslanců - Cerarova Strana moderního středu (SMC) deset, sociální demokracie (SD) také deset a Demokratická strana důchodců Slovinska (DeSUS) pět.

Do parlamentu se ještě dostala strana Levice s devíti mandáty a Strana AB (strana expremiérky Alenky Bratušekové) s pěti mandáty. Do poslaneckých lavic se také vrací Slovinská národní strana (SNS) Zmaga Jelinčiče, která obsadí čtyři křesla. Dva mandáty jsou vyčleněny pro zástupce národnostních menšin - jeden pro italskou a jeden pro maďarskou.

Analytici poukazují na to, že i když se podaří nějakou vládní koalici vytvořit, bude takový kabinet velmi nestabilní kvůli názorové různorodosti jejích případných členů.

Někteří politologové jednoznačně nevylučují možnost, že Janša při vyjednávání nakonec uspěje. Například Jelinčič po sečtení téměř všech hlasů novinářům řekl, aby se ho na případnou možnost koaličního vyjednávání s SDS zeptali za den dva, až poleví emoce. Objevil se i názor, že se neví, co čekat od dosud neparlamentní LMŠ, protože jde o stranu teprve nedávno vzniklou a není jisté, zda všichni její poslanci opravdu rozhodně sdílejí neochotu Šarece jít s SDS do vlády.

Podle sdělení státní volební komise přišlo k urnám jen něco přes 890.000 lidí, což je 51,97 procenta voličů. Je otázka, zda by jich přišlo víc v případných dalších předčasných volbách, což je také jedna z variant, kterou podle některých analytiků nelze zcela vyloučit.

 

Zdroj: ČTK

Slovinský prezident pověří sestavením vlády vítěze voleb Janšu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Politické El Clásico vrcholí

    Společnost ·

    Nového premiéra si zvolily během minulého týdne obě strany politického konfliktu ve Španělsku. Španělští poslanci poprvé v historii vyslovili nedůvěru vládě a lidoveck…

  2. Bílý dům chystá schůzku s Putinem

    Společnost ·

    Bílý dům se zabývá přípravou schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvolání…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.