Slovensko začne vyplácet z druhého důchodového pilíře, penze budou nízké

Pojišťovny na Slovensku začnou v příštím roce vyplácet důchody z druhého penzijního pilíře, do kterého si klienti soukromých fondů mohou od roku 2005 přesměrovat část povinných odvodů. První penze budou podle očekávání nízké, protože lidé si spořili krátkou dobu.

Na pětimilionovém Slovensku se do druhého pilíře penzijního systému zaregistrovalo téměř 1,5 milionu obyvatel. Část klientů v minulosti ale využila možnost a spoření ve fondech spravovaných soukromými důchodovými správcovskými společnostmi zrušila. Naposledy se tak stalo poté, co kabinet premiéra Roberta Fica druhý pilíř loni oslabil.

V příštím roce podle odhadu slovenského ministerstva práce začne penzi z naspořených peněz pobírat zhruba 3000 lidí. V průměru dostanou z druhého pilíře jen asi 23 eur (628 korun) měsíčně. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že starší občané během většiny svého produktivního života platili odvody do průběžného důchodového systému, z něhož budou také pobírat penzi. Průměrná výše starobního důchodu na Slovensku nyní činí 390 eur, nedosahuje tedy ani polovinu průměrné hrubé měsíční mzdy v zemi.

Současně se zahájením výplat penzí z druhého pilíře by se měla výrazně omezit možnost, aby si důchodci část naspořených peněz vybírali v hotovosti. Podle navrhované změny by tak mohli postupovat jen ti penzisté, jejichž důchod z prvního i druhého pilíře dosáhne alespoň zhruba 800 eur a nikoliv 240 eur, jak to předpokládá nyní platný zákon. Právě volnější podmínky výběru části naspořených peněz se v minulosti staly jedním z lákadel penzijní reformy, kterou provázela mohutná reklamní kampaň správcovských společností.

Navrhované zpřísnění pravidel pro výběr hotovosti z penzijního účtu ministerstvo práce odůvodnilo snahou omezit případy, že důchodci tyto peníze utratí a že jejich starobní důchod jim pak nebude stačit na krytí základních životních potřeb. Opozice ale i někteří ekonomové soudí, že nové podmínky budou příliš přísné. V současnosti pobírá penzi vyšší než 800 eur jen asi dvě procenta důchodců.

Pravidla spoření na důchod se na Slovensku v minulosti často měnila. Patrně největší změnou bylo oslabení druhého pilíře, které prosadila Ficova vláda. Od loňského podzimu na penzijní účty Slováků směřují z důchodových odvodů už jen čtyři procentní body místo původních devíti. Tímto rozhodnutím kabinet posílil státní důchodový pilíř a zlepšil bilanci veřejných financí.

Druhý důchodový pilíř byl zaveden i v Česku, proti původním očekáváním se do něj zapojilo mnohem méně lidí.Byl spuštěn na začátku letošního roku a do konce října se do něj zapojilo necelých 83.500 lidí. Penzijní společnosti původně čekaly, že za první půlrok tak učiní asi půl milionu lidí. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Proti druhému pilíři dlouhodobě vystupuje ČSSD, která vyhrála nedávné předčasné volby do Sněmovny.

Zdroj ČTK

Slovensko začne vyplácet z druhého důchodového pilíře, penze budou nízké Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Google představil předplacenou platební kartu

  Tech ·

  Americká internetová společnost Google představila vlastní předplacenou debetní kartu, která umožní zákazníkům nakupovat v obchodech a vybírat hotovost z bankomatů…

 2. NKÚ se od ledna zapojí do vládních schůzí

  Společnost ·

  Kabinet dnes schválil změnu svého jednacího řádu, která má více zapojit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) do projednávání jeho kontrolních závěrů na vládních schůzíc…

 3. Dánové jsou nejšťastnějším národem na světě

  Společnost ·

  Jsou nejzadluženější na světě, mají dlouhé zimy a dlouhé noci a dožívají se nižšího věku než někteří obyvatelé Středomoří. Nicméně jsou Dánové již dlouho a podle ně…

 4. Fed hodlá pokračovat v uvolněné politice

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice, dokud to bude zapotřebí. Úrokové sazby by mohla držet blízko nuly i poté, co m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.