Slovensko zažije první státní pohřeb ve svých dějinách, rozloučí se s exprezidentem Kováčem

V Bratislavě se dnes dopoledne uskuteční vůbec první státní pohřeb v dějinách samostatné Slovenské republiky. Slovensko se loučí s exprezidentem Michalem Kováčem, který byl ve funkci hlavy státu v letech 1993 až 1998. Pohřben bude na Ondřejském hřbitově. Na státní obřad se do slovenské metropole sjíždějí hosté z domácí a zahraniční politické scény. Za Českou republiku přijel prezident Miloš Zemana a jeho předchůdce Václav Klaus.

Pohřeb začne na Bratislavském hradě, kde byla rakev s ostatky exprezidenta vystavena ve středu. Pietní akci zahájí dopoledne kondolence Kováčově rodině. Poté budou tělesné ostatky Kováče převezené ve smutečním průvodu na lafetě dělostřelecké houfnice na přední nádvoří Prezidentského paláce. „Právě tam se uskuteční poslední rozloučení s vojenskými poctami i s dvaceti dělostřeleckými salvami vypálenými z nábřeží Dunaje. Zazní hymna Slovenské republiky a památce Michala Kováče bude věnována minuta ticha,“ řekl na rádiu Zet slovenský zpravodaj rádia Zet Juraj Gejdoš.

Rakev pak bude položena do civilního pohřebního vozu, které se přesune do Dóm u svatého Martina, kde se po poledni uskuteční zádušní mše. „S proslovy zde vystoupí prezident Andrej Kiska a bývalý ministr mezinárodních vztahů Pavol Demeš. Tělo zesnulého bude pochováno na bratislavském Ondřejském hřbitově při soukromém obřadu,“ dodal Gejdoš.

Kováčovo funkční období v prezidentském úřadu v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem. „Michal Kováč se snažil všemi možnými prostředky, které mu dávaly poměrně omezené pravomoce prezidenta, brzdit nepříjemný odklon Slovenska od demokratických pravidel a hodnot, které v době vlády Vladimíra Mečiara tato země zažívala,“ uvedl již dříve na rádiu Zet novinář Luboš Palata. Ten také poznamenal, že je ostudou České republiky, že Kováče neocenila Řádem bílého lva. Jeho komentář si můžete přehrát zde.

Kováč zemřel věku 86 let ve středu 5. října na selhání srdce. Léta ho trápila Parkinsonova choroba.

 

 

Celý komentář ke slovenskému státnímu pohřbu slovenského zpravodaje Juraje Gejdoše si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Slovensko zažije první státní pohřeb ve svých dějinách, rozloučí se s exprezidentem Kováčem Foto: ČTK/Mikula Martin

reklama

Další články

  1. BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

    Společnost ·

    Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.