Slovensko se po čtyřech měsících vymanilo z deflace

Slovensko se v říjnu po čtyřech měsících vymanilo z deflace. Spotřebitelské ceny v zemi se v říjnu ve srovnání se stejným obdobím minulého roku nezměnily, informoval dnes slovenský statistický úřad. Vývoj byl v souladu s odhady analytiků.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny na Slovensku v říjnu stejně jako v září stouply o 0,1 procenta.

Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Slovensko bylo letos v deflaci nejprve od února do dubna a pak od června do září.

Ve většině sledovaných kategorií ceny zboží a služeb v říjnu na Slovensku meziročně stouply. Potraviny, které mají velký podíl na spotřebitelském koši, byly naopak o 1,5 procenta levnější.

Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze odhadla, že spotřebitelské ceny v zemi se letos proti loňsku nezmění. NBS už dříve výhled inflace na tento rok snižovala. V příštím roce by ceny zboží a služeb na Slovensku měly stoupnout o 1,2 procenta.

Zdroj: ČTK

Slovensko se po čtyřech měsících vymanilo z deflace Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.