Slovensko pravděpodobně odloží schválení úmluvy o potírání násilí na ženách

Slovensko patrně odloží ratifikaci úmluvy Rady Evropy, jež se týká prevence a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Navrhlo to slovenské ministerstvo spravedlnosti, které tento krok zdůvodnilo pokračujícími rozpory ohledně případného schválení dokumentu.  

„Po právní stránce je Slovensko připraveno přistoupit k ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Ve společnosti ovšem nadále přetrvávají dva protichůdné názorové proudy k otázce ratifikace,“ uvedlo to ve středu ministerstvo.

Takzvaná istanbulská úmluva je první mezinárodní dohodou, která se problematikou násilí na ženách podrobně zabývá. Jejím cílem je nulová tolerance k těmto formám diskriminace a porušování lidských práv. Slovensko ji podepsalo již v roce 2011.

Slovenské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že téma ratifikace úmluvy vyvolává v zemi principiální rozpory. Podle úřadu to vyplývá i z poslední diskuse zástupců státní správy a nevládních organizací, která se uskutečnila na konci června.

„Téma si vyžaduje hlubší a časově náročnější diskusi. Nevidíme proto prostor pro bezprostřední pokračování procesu směřujícího k ratifikaci úmluvy,“ uvedlo ministerstvo.

Dokument zavádí například definice souvisejících trestných činů, tedy nucených sňatků, mrzačení ženských pohlavních orgánů, násilného přerušení těhotenství či násilné sterilizace, a požaduje jejich kriminalizaci. Jeho kritici mu mimo jiné vyčítají, že zavádí rodovou ideologii a přesahuje trestněprávní rovinu.

Úmluvu dosud podepsalo 44 ze 47 členských zemí Rady Evropy, z nich 23 ji již ratifikovalo. Česká vláda schválila úmluvu loni v únoru.

 

 

Zdroj: ČTK

Slovensko pravděpodobně odloží schválení úmluvy o potírání násilí na ženách Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česko definitivně prohrálo spor o regulaci nájmů

    Byznys ·

    Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se postavil proti odvolání České republiky v případě sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem stěžujícím si m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.