Slovensko přebírá předsednictví ve složité evropské i vnitropolitické situaci

Úderem dnešní půlnoci Slovensko převzalo od Nizozemska půlroční předsednictví v Evropské unii. Následujících šest měsíců nebudou pro naše sousedy snadnými. Vedle odcházející Velké Británie z evropského společenství a migrační krize se musí vypořádat i s vlastními vnitropolitickými problémy. O tom, co vše na Slováky čeká, mluvil na rádiu Zet novinář a komentátor Luboš Palata.

Slovensko usedlo do čela Rady EU v době, kdy doléhají následky britského referenda, ve kterém se voliči vyslovili pro vystoupení své země z Unie. Palata se však nedomnívá, že tato situace bude hrát gros ve slovenském předsednictví. „Slováci si sice do svého programu včera narychlo přidali bod, že budou řešit důsledky referenda, ale v tuto chvíli nevědí, jaké důsledky to budou. Britská pozice je velmi nejasná. Opravdu se může stát, že Britové do konce roku, kdy slovenské předsednictví vyprší, tu oficiální žádost o vystoupení ani nepodají,“ řekl na rádiu Zet.

To nejdůležitější, co by chtělo Slovensko během svého předsednictví stihnout, bude podle Palaty ustavení fungující evropské pohraniční a pobřežní stráže. Tento projekt sice rozjeli už slovenští předchůdci, ale do plného fungování mu ještě nějaký ten krok chybí. „Aby tyto jednotky začaly fungovat a dokázaly vracet migranty do zemí, odkud vyplouvají do Evropy, je zatím velký otazník. Slovensku půjde o to, aby evropská pohraniční a pobřežní stráž začala fungovat tak, aby Evropané začali mít pocit, že si své hranice dokážeme ochránit a že k nám přicházejí pouze ti migranti, kteří chceme, aby k nám přišli,“ uvedl novinář.

Slovensko má přitom spoustu vlastních problému k řešení. Tamní opozice volá po odvolání ministrova vnitra Roberta Kaliňáka kvůli jeho obchodním aktivitám s podnikatelem, který čelí obnovenému vyšetřování kvůli podezření z daňových podvodů. Někteří pak volají i po odvolání celé vlády. Tyto problémy tedy mohou mít i vliv na samotné předsednictví Slovenska. „Z hlediska Evropské unie doufejme, že slovenská vláda ten půlrok přežije ve zdraví. Z hlediska Slovenska je ovšem otázka, zda skandál nenabude takových rozměrů, že nepůjde dále ustál. To je ale v tuto chvíli velká neznámá,“ řekl Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Slovensko přebírá předsednictví ve složité evropské i vnitropolitické situaci Foto: Robert FICO; Zdroj: Cylonphoto / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.