Slovensko by díky nové továrně Land Roveru mohlo vyrábět stejný počet aut jako ČR

Na Slovensku postaví továrnu čtvrtá automobilka. Britský výrobce luxusních vozidel Jaguar Land Rover (JLR) dnes podepsal se slovenskou vládou investiční smlouvu, na jejímž základě automobilka investuje v zemi 1,1 miliardy liber (41 miliard korun) a v novém závodě u Nitry zaměstná 2800 lidí. Půjde o jednu z největších zahraničních investic na Slovensku v novodobé historii země.

V úvodní fázi by slovenský závod JLR měl vyrábět 150 000 vozidel ročně, postupně se počítá se zdvojnásobením produkce na konečných 300 000 automobilů. Slovensko by tak mohlo vyrábět přes 1,25 milionu aut ročně, stejně jako Česká republika.

Automobilový průmysl je již v současnosti jedním z hlavních tahounů slovenské ekonomiky. Své továrny mají na Slovensku německá automobilka Volkswagen, francouzský koncern PSA Peugeot Citroën a jihokorejská automobilka Kia Motors. Na jejich provozy je navázaná řada výrobců součástek.

„Slovensko je velmi dobře zavedeno na trhu výroby motorových vozidel. Máte dobré jméno,“ řekl novinářům generální ředitel JLR Ralf Speth po podpisu investiční smlouvy se zástupci slovenské vlády. Dodal, že se zahájením výroby na Slovensku britská automobilka počítá v roce 2018. 

„Je to obrovský úspěch pro Slovensko. V náš prospěch rozhodlo několika klíčových faktorů. Jsme přesvědčeni, že máme kvalifikovanou pracovní sílu. Slovensko má stabilní a kvalitní podnikatelské prostředí,“ řekl slovenský premiér Fico. Stát podle něj poskytne JLR pobídky ve výši 130 milionů eur (3,5 miliardy korun), což odpovídá devíti procentům hodnoty investice automobilky.

 

Zdroj: ČTK

Slovensko by díky nové továrně Land Roveru mohlo vyrábět stejný počet aut jako ČR Foto: TK Kurikawa / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.