Slovensko bude od italské energetické společnosti Enel vymáhat až 320 milionů eur

Slovenské elektrárne (SE) provozované italskou energetickou společností Enel podle Slovenského státu nedodržovaly smluvní podmínky ohledně pronájmu vodní elektrárny Gabčíkovo. Krajský soud v Bratislavě navíc označil původní smlouvu o pronájmu vodní elektrárny za neplatnou. Slovensko proto převzalo Gabčíkovo zpátky pod svoji kontrolu a nyní bude u soudu požadovat odškodnění ve výši až 320 milionů eur. Suma představuje podle Slovenska ušlé výnosy, které Enel prostřednictvím SE za celou dobu provozování Gabčíkova inkasoval. SE však s porušením smluvních podmínek nesouhlasí a podle deníku Pravda budou také žádat odškodnění. Dosud totiž ve vodní elektrárně hradily provozní náklady a některé opravy.

Z příjmů proudících z vyrobené energie si mohly SE podle smlouvy z roku 2006 ponechat 35 procentní podíl. Zbývající částku pak musely posílat státní Vodohospodářské výstavbě, která je vlastníkem elektrárny. Začátkem prosince však slovenský premiér Robert Fico informoval o vypovězení nájemní smlouvy. Podle něj SE totiž neposkytovaly Vodohospodářské výstavbě relevantní údaje pro výpočet podílu.

Fico dále uvedl, že firma nesplnila ani další smluvené podmínky. Například podle něj nepřipravila plány ohledně generální opravy zdroje a nesplnila povinnost ročně hradit vodohospodářské výstavbě 5 milionů eur určených na údržbu vodního díla.

Mluvčí SE Janka Burdová pro deník Pravda uvedla, že všechny výhrady vyřčené Robertem Ficem jsou nepravdivé. Společnost podle ní vždy jednala v souladu s uzavřenými smlouvami a dohodami managementu. SE proto proti postupu slovenského státu podniknou právní kroky. Budou mimo jiné požadovat odškodnění v řádu samilionů eur..

Krajský soud v Bratislavě už ale rozhodl o tom, že nájemní smlouva mezi Vodohospodářskou výstavbou a SE je neplatná. Soud považuje tuto smlouvu za zakázku na poskytování služeb, kdy je potřeba vykonat některé z postupů nařízených pro veřejné zakázky, což se nestalo.

Na základě potvrzeného verdiktu již premiér Robert Fico sdělil, že bude požadovat od SE vrácení 270 až 320 milionů eur, jež podle něj Slovenské elektrárny neprávně inkasovaly.

Oba účastníci sporů - tedy Slovenský stát a italská společnost Enel - jsou zároveň jedinými akcionáři Slovenských elektráren. Devět let od privatizace společnosti se Slovensko a Enel soudí ve více případech. Dlouhodobým problémem se stala zejména dostavba jaderné elektrárny v Mochovcích, která si vyžádá investici ve výši přesahující čtyři a půl miliardy eur. Vše se navíc děje v době, kdy majoritní italský akcionář Enel usiluje o prodej svého podílu v podniku.

O podíl v SE mají již zájem čtyři společnosti. Mezi nimi i figuruje česká energetická skupina ČEZ nebo Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetinského. Dalším zájemcem je konsorcium slovenské rafinérie Slovnaft ovládané maďarskou skupinou Mol, jež podala nabídku společně s maďarskou společností MVM Group. Posledním uchazečem je finská společnost Fortum.

Předkupní právo na 66 procentní balík akcií má ale Slovenský stát. Slovenský premiér Robert Fico přitom v minulosti nevyloučil, že by Slovensko mohlo usilovat alespoň o získání 17 procent akcií. Ty by státu spolu s jeho nynějším 34 procentním podílem zabezpečily nejtěsnější většinu v elektrárnách.

 

Zdroj: rádio ZET

Slovensko bude od italské energetické společnosti Enel vymáhat až 320 milionů eur Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Brněnští vědci vyvinuli "airbag" pro drony

    Byznys ·

    Pracovníci Leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně vyvinuli záchranný systém pro drony, který při technických potížích umožní bezpilotnímu letounu rozvinout…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.