Slovenským bankám rostou zisky, do září vydělaly 449 miliard eur

Slovenským bankám se i po loňském zvýšení zvláštní bankovní daně daří. Bankovní sektor v zemi za první tři čtvrtletí letošního roku zvýšil čistý zisk meziročně o 8,6 procenta na 449 milionů eur (11,5 miliardy korun). Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila slovenská centrální banka.

Peněžní ústavy na Slovensku musejí státu platit mimořádný odvod, který je od loňského podzimu stanoven na 0,4 procenta ze všech vkladů klientů. Původně se bankovní daň počítala pouze z vkladů podniků.

Komerční banky na tomto odvodu v prvních třech čtvrtletích zaplatily zhruba 153 milionů eur, loni to bylo 69 milionů eur. Podle bankovní asociace letošní zisk sektoru ovlivnily finanční operace některých bank a také obrat ve vývoji příjmů z úroků za poskytnuté úvěry, které v minulosti klesaly.

Banky více vydělaly také na poplatcích. Právě kvůli stanovení poplatků za své služby čelí podezření z kartelové dohody. Slovenský antimonopolní úřad minulý týden informoval, že v této souvislosti provedl razii v několika finančních domech. Neohlášenou kontrolu inspektorů potvrdily největší peněžní ústavy.

Objem poskytnutých úvěrů slovenskými bankami ke konci září stoupl meziročně o tři procenta na 36,5 miliardy eur, a to díky většímu zájmu občanů o půjčky. Úvěry podnikům naopak pokračovaly v poklesu, který trvá od června minulého roku.

Zdroj: ČTK

Slovenským bankám rostou zisky, do září vydělaly 449 miliard eur Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Facebook zvýšil čtvrtletní zisky o 60 procent

    Byznys ·

    Největší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí pokračovala v přesunu z loňských ztrát do vysokého zisku. Čtvrtletní výnosy se zvýšily o 60…

  2. Spotřebitelská nálada v Německu mírně klesla

    Byznys ·

    Nálada mezi německými spotřebiteli mírně klesla, zůstala ale nedaleko nejvyšší úrovně za šest let. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK. Mírný pokles způsobily obavy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.