Slovenskem hýbe kauza stavební firmy Váhostav, která dluží více než 136 milionů eur

Na Slovensku graduje kauza jedné z největších stavebních firem v zemi Váhostav-SK, která nyní dluží 706 věřitelům více než 136 milionů eur. Váhostav-SK proto prochází restrukturalizací, kterou schválila pětice klíčových věřitelů firmy. Tento proces, stejně jako jeho příčiny, ale prošetřuje Generální prokuratura, tedy slovenská obdoba českého Vrchního státního zastupitelství. Důvodem je podezření ze spáchání trestných činů podvodu, poškozování věřitele nebo maření konkurzního řízení. Slovenská média se také zmiňují o možném napojení Váhostavu na vládnoucí stranu SMER premiéra Roberta Fica. Tématu se věnoval slovenský zpravodaj rádia Zet Juraj Gejdoš.   

Společnost Váhostav-SK spadá do portfolia podnikatele Juraje Širokého a podílí se na významných státních zakázkách, mezi nimiž jsou například rekonstrukční práce na bratislavském hradě, nebo výstavba sítě rychlostních silnic a dálnic. „Podle nevládní organizace Transparency International Slovensko má firma komplikovanou vlastnickou strukturu napojenou na firmy na Novém Zélandu, Kypru nebo na fyzické osoby z Kostariky,“ řekl na rádiu ZET Gejdoš. Generální prokuratura nyní v souvislosti s firmou Váhostav prověřuje podezření ze spáchání několika trestných činů, jako jsou podvod, poškozování věřitele nebo maření konkurzního řízení. Podrobnosti o vyšetřování nebo o podezřelých ale zveřejněny nebyly.

Plán na odpis 85 % dluhů nezajištěných věřitelů již schválila pětice klíčových věřitelů firmy, mezi nimiž jsou Slovenská spořitelna, ČSOB, Tatra banka, stavební firma Doprastav a firma Lomark. Nyní mají o návrhu hlasovat všichni věřitelé. „Jak uvedl generální ředitel Váhostavu Marián Moravčík na stránkách webu Teraz, restrukturalizační správkyni už plyne třicetidenní lhůta, během níž má svolat věřitelskou schůzi. Pokud věřitelé plán nepodpoří, Váhostav skončí v konkurzu. V opačném případě bude o schváleném výsledku hlasování rozhodovat soud,“ inforomoval Gejdoš. 

Slovenská média navíc píší o majiteli Váhostavu jako o mecenáši slovenské vládní strany Smer premiéra Roberta Fica. Ten však tyto dohady odmítá.

 

Celý rozhovor se slovenským zpravodajem rádia ZET Jurajem Gejdošem o kauze stavební společnosti Váhostav-SK si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Slovenskem hýbe kauza stavební firmy Váhostav, která dluží více než 136 milionů eur Foto: ČTK/Mišauerová Jana - podnikatel Juraj ŠIROKÝ

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.