Slovenský trh s počítači rostl o 21 % v 1. čtvrtletí, pomohl přechod na nová Windows

Slovenský trh osobních počítačů vzrostl v prvním čtvrtletí o 21 %, poprvé po roce a půl kvartálních poklesů. Vyplývá to z průzkumu globální analytické společnosti IDC. Podle IDC za obratem stojí také potřeba firem a uživatelů přejít na nový operační systém Microsoft Windows. Sedm z deseti počítačů tvořily notebooky.

K růstu přispěl podle IDC přechod na novější verze operačního programu Windows, poté co společnost Microsoft v dubnu ukončila podporu stále rozšířených Windows XP. Trhu také pomohlo, že Microsoft snížil cenu Windows 8.

Podle IDC podpoří v budoucnosti prodeje počítačů ekonomický růst a čerpání z peněz Evropské unie.

"Slovenské hospodářství, měřeno vývojem HDP, se vyvíjelo zdárně, stejně tak jako třeba maloobchodní tržby v oblasti ICT" říká IDC ve zprávě. Slovensko "bude mít i v dalším sedmiletém cyklu nárok na čerpání Evropských strukturálních fondů, což dlouhodobě také přispěje jak ekonomice jako celku, tak i dílčímu trhu ICT."

Trh s počítači podle IDC ovlivní fakt, že Samsung plánuje v roce 2015 ukončit výrobu notebooků s operačním systémem Windows. Sony navíc prodává svoji divizi na výrobu notebooků Sony Vaio společnosti Japan Industrial Partners.

Tržní podíly

Lenovo v prvním čtvrtletí prodalo na Slovensku ve sledovaném čtvrtletí nejvíc nových kusů počítačů. Tento výrobce se podle IDC umístil první v segmentu notebooků; společnost HP i nadále, tak jako dlouhodobě, prodala nejvíc kusů na trhu stolních počítačů.

Zdroj: Zet

Slovenský trh s počítači rostl o 21 % v 1. čtvrtletí, pomohl přechod na nová Windows  Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zeman je pro rušení vojenských újezdů

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman souhlasí s rušením Vojenských újezdů, obzvlášť Brd. Myslí si, že spory Plzeňského a Středočeského kraje ohledně hranic by ale bylo lepší rozhodno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.