Slovenská deflace jako příjemná podpora ekonomického růstu

Slovenská deflace je na historickém maximu. Spotřebitelské ceny prohloubily tempo meziročního poklesu na 0,8 procenta z 0,4 procenta v dubnu. Ačkoliv je deflace většinou poplašným signálem pro ekonomiku, podle analytika finančních trhů z ČSOB Petra Dufka to neplatí pro Slovensko. Díky nízkým nákladům na bydlení, zůstává tamním občanům více peněz na útratu. 

„Spotřebitelské ceny na Slovensku klesají kvůli tomu, že jsou meziročně levnější pohonné hmoty. Vedle toho se snížily náklady na bydlení, ať už jsou to ceny elektrické energie nebo ceny zemního plynu,“ uvedl na rádiu Zet Dufek. Klesají také ceny potravin. Pokles spotřebitelských sen u našich východních sousedů už navíc nepřetržitě trvá od roku 2014. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic, a to kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.

Dufek si však nemyslí, že by situace na Slovensku vedla k tomu, že by spotřebitelé odkládali svoji spotřebu. „Tím, že lidé ušetří za zemní plyn, elektriku nebo za pohonné hmoty neznamená, že by musely kvůli tomu odkládat jakékoliv své nákupy. Právě naopak. Zůstává jim více peněz, aby si mohli koupit více spotřebního zboží,“ řekl.

Nízká inflace trápí celou eurozónu. Evropská centrální banka proto už od loňského března začala pumpovat do ekonomiky dodatečné peníze pomocí nákupů státních dluhopisů. Letos v březnu rozhodla, že tento program zvýší o třetinu na 80 miliard eur měsíčně (2,2 bilionu Korun) a zahrne do něj i firemní dluhopisy. „Vedle toho začala experimentovat podobně jako Švýcarsko nebo Švédsko se zápornými úrokovými sazbami, a tedy snaží se nepřímo zlevňovat úvěry jak pro domácnosti, tak pro firmy,“ řekl Dufek. Podle něj tento experiment sice do ostatních zemí eurozóny úspěch nepřináší, ale pro Slovensko je to vlastně příjemná podpora ekonomického růstu. „Na Slovensku si nemyslím, že by spotřebitelé nebo firmy trpěly nedostatkem nebo drahotou úvěru,“ řekl na rádiu Zet.

Slovenská centrální banka (NBS) ve své poslední prognóze odhadla, že deflace bude letos vyšší, než banka původně odhadovala. Návrat k inflaci NBS očekává v příštím roce.

 

 

Zdroj: Zet

 

Slovenská deflace jako příjemná podpora ekonomického růstu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

  Společnost ·

  Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

 2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

 3. Zdeněk Altner volá po rozpuštění ČSSD

  Společnost ·

  Bývalý advokát Zdeněk Altner podal kvůli sporu s ČSSD podnět k rozpuštění či pozastavení činnosti strany. Svůj dopis adresoval vládě, po níž požaduje, aby jeho případ …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.