Slovenská armáda posílí o nejmodernější verzi amerických stíhaček F-16

Slovenská vláda schválila nákup nejmodernější verze amerických stíhaček F-16. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho je upřednostnil před švédskými letouny JAS-39 Gripen, které používá například česká armáda. Slovensko americkými stroji nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby. Hodnota celé zakázky přesáhne 40 miliard korun.

Nákup nových stíhaček je největším modernizačním projektem slovenské armády v novodobé historii země. Slovensko koupí 14 amerických stíhaček F-16. Hodnota zakázky včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory dosáhne 1,589 miliardy eur (41,1 miliardy korun). 

Podle Pellegriniho se nabídka americké strany příliš nelišila od konkurenční nabídky Švédska, které chtěla Slovensku prodat stroje JAS-39 Gripen.

Stíhačky F-16 Block 70/72 nahradí 12 migů, které byly vyrobeny v letech 1989 až 1995. Podle slovenského ministerstva obrany jsou americké stroje výkonnější než gripeny, analytici ale upozornili na vyšší provozní náklady amerických stíhaček. První bitevníky F-16 by mělo Slovensko převzít do tří let od podpisu smlouvy.

"Na základě důkladných analýz jsme vybrali to nejlepší řešení, protože jde o špičkové moderní stroje, které z hlediska ceny, kvality a způsobilostí, jakož i toho, co si můžeme jako země dovolit, nemají konkurenci," uvedl v tiskové zprávě slovenský ministr obrany Peter Gajdoš. Dodal, že americká nabídka byla pro Slovensko výhodnější z hlediska všech parametrů.

Rozhodnutí o výběru stíhaček nepředcházela veřejná diskuse. Neutajovanou část materiálu o nákupu strojů ministerstvo obrany zveřejnilo teprve v úterý večer.

Slovensko již v roce 2015 začalo vyjednávat se Švédskem o pronájmu gripenů; později Bratislava dostala nabídku na dodávku amerických stíhaček.

Nákup nových stíhaček je součástí rozsáhlé modernizace slovenské armády, která se dlouhodobě potýká se zastaralou technikou. Bratislava již nakoupila víceúčelové vrtulníky a dopravní letadla, chystá také obstarání například bojových obrněných vozidel. Kromě nákupu stíhaček Pellegriniho kabinet schválil rovněž plán obstarání 17 vojenských radarů za 155 milionů eur (čtyři miliardy korun).

Slovensko dříve slíbilo, že bude postupně navyšovat výdaje na obranu až na cílovou hodnotu dvou procent výkonu ekonomiky, jak to zemi vyplývá z členství v NATO.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Slovenská armáda posílí o nejmodernější verzi amerických stíhaček F-16 Foto: Radoslaw Maciejewski / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Inflace v červnu potřetí v řadě roste

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny byly v červnu o 2,6 procenta vyšší než před rokem. Inflace tak potřetí v řadě zrychlila, v květnu tempo růstu činilo 2,2 procenta. Naposledy ceny r…

  2. Boris Johnson pod tvrdou kritikou britských médií

    Společnost ·

    Britská média dnes takřka shodně kritizují rezignaci ministra zahraničí Borise Johnsona, kterého označují za parodii na šéfa diplomacie. Tisk také uvádí, že premiérku …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.