Slováci se zadlužují nejrychleji v EU, málo spoří

Růst úvěrů domácnostem na Slovensku byl loni nejrychlejší v celé Evropské unii. Slovenské rodiny mají málo úspor v porovnání s dluhy. Upozornila na to dnes slovenská centrální banka (NBS), podle které se zadluženost domácností v zemi od globální krize zdvojnásobila.

„Je zde víceletý trend nárůstu úvěrů zejména domácnostem. Tento růst byl nejvyšší od vzniku Slovenska,“ řekl novinářům výkonný ředitel útvaru dohledu nad finančním trhem NBS Vladimír Dvořáček. Loni objem poskytnutých úvěrů domácnostem na Slovensku stoupl o 14 procent.

Zadluženost slovenských domácností patří k nejvyšším v regionu. Od roku 2010 se podíl dluhu domácností na výkonu slovenské ekonomiky zvýšil na dvojnásobek a přesáhl hranici 30 procent hrubého domácího produktu. Důsledkem tohoto vývoje je podle Dvořáčka vyšší zranitelnost slovenských domácností v případě negativního vývoje v budoucnosti. Případný růst úrokových sazeb na trhu by se ale s ohledem na konkurenci mezi bankami podle NBS projevil ve zdražení úvěrů domácnostem pomaleji.

Čerpání úvěrů spotřebiteli na Slovensku podpořil pokles úrokových sazeb, který ovlivňuje hospodaření bankovního sektoru. Zisk slovenských bank po očištění o jednorázové vlivy loni klesl meziročně o téměř šestinu.

NBS očekává, že z důvodu nízkých úrokových sazeb klesnou komerčním bankám úrokové příjmy, jež jsou jejich hlavním příjmem. Tento vývoj se patrně výrazněji odrazí v zisku menších a středních bank. Ziskovost sektoru by se měla snížit o deset až 20 procent, tedy pomaleji, než NBS dříve očekávala. Již loni NBS uvedla, že banky budou muset omezit vyplácení dividend.

Slovenská centrální banka v minulosti zavedla do praxe několika opatření pro banky, aby zmírnila případná rizika v souvislosti s rostoucím poskytováním půjček zejména na bydlení. NBS připravuje podobné kroky i pro oblast poskytování spotřebitelských půjček.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Slováci se zadlužují nejrychleji v EU, málo spoří Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

    Společnost ·

    Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.