Slováci chtějí následovat Česko v přísnější regulaci hazardu

Slovensko připravuje přísnější regulaci hazardních her. Nově by podobně jako v České republice měl být přístup do heren zakázán například osobám odkázaným na sociální dávky. Podle slovenského ministerstva financí by změny měly přispět ke snížení počtu heren.

Kromě lidí pobírající dávky v hmotné nouzi budou z hazardních her vyloučeni nezletilí, dále obyvatelé, kteří o to sami požádají, a rovněž lidé, u kterých lékaři zjistili nemoc patologického hráčství. Zmiňované osoby kromě lidí mladších 18 let budou zařazeny do připravovaného registru vyloučených osob. Nebudou tak mít přístup například do kasin nebo do heren s výherními přístroji.

Finanční ředitelství nově bude moci požádat soud, aby přikázal zablokování přístupu k webům s nepovoleným hazardem. Půjde například o případy, kdy provozovatelé internetových stránek s hazardními hrami nezískali na Slovensku příslušné povolení a v zemi neplatí daně. Ministerstvo financí uvedlo, že podobná úprava platí ve většině členských zemí EU.

Podle předlohy budou muset být výherní přístroje umístěny jen v hernách a minimální počet přístrojů v herně stoupne na 12 z nynějších pěti zařízení. Zároveň by se měla zvýšit sazba poplatků, které provozovatelé výherních přístrojů platí státu a obcím.

Loni zájem Slováků o hazardní hry vzrostl na nové maximum za poslední roky. Vklady do hazardních her meziročně stouply o pětinu na 3,04 miliardy eur (82 miliard korun). Stát od provozovatelů hazardních her vyinkasoval na odvodech téměř 170 milionů eur (4,6 miliardy Kč), tedy o šestinu více než v předchozím roce.

Slovensko už v minulosti zpřísnilo podmínky provozování hazardních her a také zvýšilo poplatky, které podnikatelé z tohoto odvětví platí státu. Navzdory tomu počet míst, kde lze hrát hazardní hry, loni na Slovensku mírně vzrostl.

 

 

Zdroj: ČTK

Slováci chtějí následovat Česko v přísnější regulaci hazardu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.