Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporuje brexitu a kdo by raději zůstal dál součástí osmadvacítky. Zet.cz to pro vás zjišťovalo.

CHTĚJÍ ZŮSTAT V EU

  • J.K. Rowlingová

Britská spisovatelka a autorka ságy o Harrym Potterovi žádá své fanoušky, aby hlasovali pro setrvání země v Unii. Vedoucí kampaně opačného tábora přirovnává dokonce k hlavní záporné postavě svých knih Lordu Voldemortovi.

„Průzkum ukazuje, že vůbec nevíme, co díky Evropské unie máme. Ignorujeme to, co nám dává. Výhody členství v EU bereme jako samozřejmost,“ řekla spisovatelka.

  • Benedict Cumberbatch

Zdroj: commons.wikimedia.org

Známý divadelní a filmový herec Benedict Cumberbatch podepsal spolu s dalšími 250 celebritami otevřený dopis, ve kterém požadují setrvání Velké Británie v Evropské unii.

V dopise stojí: „Británie je v Evropě nejen silnější, ale také nápaditější a tvořivější. Náš globální kreativní úspěch by byl odchodem z EU vážně oslaben.“

  • Stephen Hawking

Britský teoretický fyzik Stephen Hawking říká: „Musíme být součástí větší skupiny národů kvůli naší bezpečnosti i obchodu.“ Hawking také poukázal na výhody pro vzdělávání a výzkum, která pochází z grantů EU a volného pohybu studentů.

  • Sir Richard Branson

Zdroj: Youtube.com

Sir Richard Branson je britský podnikatel a miliardář, známý jako majitel značky Virgin, která zahrnuje více než 400 společností. I on je v táboře „Remain“, tedy „Zůstat“. „Jsem jedním z mála podnikatelů, kteří si pamatují, jak těžké to bylo předtím, než vznikla Evropská unie,“ řekl.

  • Jamie Oliver

Kuchař, autor řady kuchařských knih a podnikatel v oblasti gastronomie Jamie Oliver se včera na svém facebookovém profilu vyjádřil také k setrvání Británie v EU.

„Jsem pro setrvání, protože jako otec chci, aby mé děti vyrůstali v něčem, co věřím, že bude více stabilní a robustní země s více příležitostmi pro cestování a učení,“ napsal.

 

CHTĚJÍ ODEJÍT Z EU

  • Sir Michael Caine

Oscarový herec Michael Cane je jasně pro výstup z EU. „Nyní jsme se dostali do Evropy, kterou zastupuje vláda každého, kdo se nyní nechal trochu unést. Pokud se nedostaví mimořádně významná změna, měli bychom odejít,“ řekl.

 

  • Bernie Ecclestone

Zdroj: commons.wikimedia.org

Vládce holdingu Formule 1 jednoduše řekl: „Vím, co dáváme Evropské unii, jen nevím, co dostáváme zpět.“

 

 

Zdroj: Zet, Mirror

 

Slavné britské tváře a jejich názor na brexit Foto: J.K. ROWLINGOVÁ; Zdroj: s_bukley / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.