Slavíček: „Trump se profesionalitu politických projevů ještě učí. Má před sebou dlouhou cestu“

Řada zahraničních médií hodnotila první „zprávu o stavu unie“ amerického prezidenta Donalda Trumpa jako tradiční projev skutečné hlavy státu. I podle politologa Jana Slavíčka obsahovala jeho řeč několik konkrétních návrhů a ekonomických vizí. Stále se však má co učit, pokud jde o profesionalitu politických projevů. Slavíček upozornil na přetrvávající konfrontační tón projevu a Trumpovo „jáství“.  

Donald Trump má za sebou projev před oběma komorami Kongresu, ve kterém měl naznačit plány do svého funkčního období. „Zaznělo tam opakování zásadních bodů z jeho inauguračního projevu, velmi motivačních. Zaznělo tam také v souvislosti s nedávno probíhající volební kampaní obrovská kritika současného stavu Ameriky. Zazněla tam potvrzení celé řady slibů, které Trump v kampani dával,“ shrnul důležité body Slavíček.

Ačkoliv například americká televize CNN ohodnotila Trumpův projev jako zajímavý tím, že připomínal obdobná vystoupení dřívějších amerických prezidentů, tak se podle Slavíčka ani tentokrát neoprostil od jeho stylu vystupování, který předváděl v předvolební kampani. „Pokud mě něco překvapilo, tak tón toho projevu, protože se spekulovalo, že ten projev měl být do jisté míry střízlivý, optimistický. Ten projev byl pořád podle mého názoru postaven poměrně konfrontačně a na takovém Trumpovském jáství. Já jsem zařídil, já udělám, já vyřeším, já umím...,“ uvedl.  Právě profesionalitu svého současného řemesla a způsob poskytování projevů se podle Slavíčka Trump stále ještě učí a má v tomto směru „před sebou dlouhou cestu“.

Na druhou stranu ale Trump v projevu před Kongresem nastínil řadu konkrétních ekonomických vizí. Oznámil například historickou daňovou reformu, která má podnikatelům snížit daně. Díky nižším daním budou podle Trumpa podnikatelé více konkurenceschopní, což povede i k růstu platů a k rozkvětu střední vrstvy. Řeč byla samozřejmě i o zdravotní reformě Baracka Obamy. „Tady mnoho konkrétních věcí nebylo, ale zřejmě tu představu nějakou má. Je třeba říci, že se do jisté míry rozchází s některými republikány v Kongresu, protože ta vize byla, že se reforma zvrátí celá a navrátí se k původnímu stavu a Donald Trump mezitím už naznačuje, že některé věci by možná ponechal,“ řekl Slavíček.

Nemalým tématem Trumpova projevu byla opět Severoatlantická aliance (NATO). Americký prezident přesvědčoval Kongres, že Spojené státy podporují NATO, ale zároveň očekávají, že ostatní členské státy budou plnit své finanční závazky. „Je potřeba otevřeně říct, že Donald Trump má v tomto naprostou pravdu. Většina partnerů je prostě neplatí. Evropa se posledních deset let užívala jízdu bezpečným vlakem, na armádu dávala málo a platili to Američané,“ uvedl Slavíček.

Celý rozhovor s politologem Janem Slavíčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Slavíček: „Trump se profesionalitu politických projevů ještě učí. Má před sebou dlouhou cestu“ Foto: ČTK/imago stock&people

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.