Skupina novinářů přišla se seznamem vojáků, kteří podle ní stojí za sestřelením letu MH17

Nizozemská prokuratura obdržela od investigativních novinářů ze skupiny Bellingcat seznam dvou desítek ruských vojáků, kteří se měli podílet na sestřelení malajsijského civilního boeingu z letu MH17 na východní Ukrajině. Prokuratura přislíbila, že seznam posoudí, prověří a vyhodnotí jeho užitečnost pro vyšetřování neštěstí, které nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, ze dvou třetin občanů Nizozemska.

Podle skupiny Bellingcat boeing sestřelila 17. července 2014 okolo 16:20 místního času protiletadlová raketa Buk, která k východoukrajinskému městu Snižne dorazila z hlavní bašty proruských separatistů, Doněcka. Tam byla převezena už v červnu od 53. protiletadlové raketové brigády, dislokované nedaleko Kurska v centrálním Rusku. Mezi podezřelými podle Bellingcat figuruje velitel brigády a jeho vojáci, kteří obsluhovali odpalovací zařízení rakety Buk.

Tito vojáci pravděpodobně znají osobu, která odpálila raketu Buk na boeing, anebo je tato osoba mezi nimi, řekl nizozemské televizi NOS Eliot Higgins z Bellingcat, který sídlí ve Velké Británii a ve svých vyšetřováních vychází z otevřených zdrojů.

Bellingcat spolupracuje se skupinou vyšetřovatelů z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Ukrajiny a Austrálie, kteří se snaží vypátrat a dopadnout viníky tragédie letu MH17.

Nizozemsko, které bylo pověřeno hlavním vyšetřováním, loni v říjnu dospělo k závěru, že civilní boeing sestřelila nad územím ovládaném proruskými separatisty raketa Buk ruské výroby. Nizozemský tým ale určoval příčinu nehody, nikoliv viníka. Kdo má být stíhán justicí, má rozhodnout v Haagu společný vyšetřovací tým pěti zemí, který pokračuje v práci i v letošním roce. Mnozí lidé ale pochybují, že viníci někdy stanou před soudem.

Rusko dosavadní závěry Nizozemců odmítlo a označilo je za zaujaté a politicky motivované. Podobně zástupci východoukrajinských separatistů, stejně jako výrobce raket Buk, firma Almaz-Antej, označili nizozemskou zprávu za zkreslenou a veskrze chybnou.

 

Zdroj: ČTK

Skupina novinářů přišla se seznamem vojáků, kteří podle ní stojí za sestřelením letu MH17 Foto: ČTK/AP/Evgeniy Maloletka

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.