Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evropské unie (EU) bez souhlasu parlamentu. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Britská vláda se odvolala proti verdiktu vrchního soudu v Londýně. Ten rozhodl, že o zahájení procesu vystoupení Británie z EU, neboli brexitu, musí hlasovat parlament. Očekává se, že se nejvyšší soud bude stížnosti vlády věnovat 5. prosince. Právě v tento den by se soudu mohli účastnit také zástupci ze Skotska a z Walesu.

Rozhodnutí uvítali především skotští představitelé. Podle Michaela Russella, který se specializuje na vztah brexitu ke Skotsku, se jedná o správné rozhodnutí, ale skotská vláda bude nadále požadovat, aby odvolání k nejvyššímu soudu londýnská vláda stáhla.

„Uznáváme rozhodnutí lidí z Anglie a Walesu vystoupit z EU, ale názory Skotů nelze upozadit,“ dodal Russell. Výsledek červnového referenda, ve kterém občané Spojeného království Velké Británie a Severního Irska hlasovali o vystoupení z EU, nebyl jednomyslný. Zatímco obyvatelé Anglie a Walesu hlasovali pro brexit, lidé v Severním Irsku a ve Skotsku si přáli v EU setrvat.

 Naopak britská premiérka Theresa Mayová dnes oznámila, že vše je na nejlepší cestě k tomu, aby byl v dubnu příštího roku zahájen dvouletý proces britského odchodu z EU.

Předpokládá se, že prosincový soud potrvá čtyři dny a rozhodne začátkem příštího roku.

 

 

Zdroj: ČTK

Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Co na vás prozradí váš pracovní stůl

  Byznys ·

  Máte svůj pracovní stůl zahlcený nepřeberným množstvím věcí nebo na něm sotva leží blok a tužka? Každý kancelářský pracovník má odlišné návyky v udržování svého pracov…

 2. Spojené státy vyzývají Rusko k obnově LinkedInu

  Tech ·

  Spojené státy kritizují rozhodnutí ruské rozhodnutí blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Vyzývají tak k okamžité obnově přístupu na tyto stránky. Cenzu…

 3. Apple pracuje na vývoji chytrých brýlí

  Tech ·

  Americká technologická společnost Apple pracuje na vývoji inteligentních brýlí. Produkt by měl být představen v roce 2018, napsala agentura Bloomberg s odkazem na své …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.