„Skotské referendum může být účinné beranidlo na londýnskou vládu,“ říká Kubáček

Skotský parlament dnes bude debatovat a hlasovat o výzvě k vypsání dalšího referenda o samostatnosti Skotska. Podle agentury Reuters je téměř jisté, že skotský parlament návrh premiérky Nicoly Sturgeonové podpoří. Politolog Jan Kubáček na rádiu Zet říká, že samotné téma referenda je důležité pro vnitropolitickou situaci Skotska. Může být tématem kampaně i účinným beranidlem na londýnskou vládu. 

Velká Británie zítra spustí oficiálně požádá o odchod z Evropské unie. Začne tak nelehký proces vyjednávání o podmínkách opuštění evropského bloku, jehož členem se země stala v roce 1973. V souvislosti s takzvaným brexitem ale část Spojeného království přemýšlí, jak v Evropské unii zůstat. Skotská premiérka kvůli nesouhlasu s brexitem ohlásila v pořadí druhé lidové hlasování o nezávislosti. 

S právně závazným referendem o skotské nezávislosti a s jeho načasováním by kromě skotského parlamentu musel vyslovit souhlas také ústřední britský parlament v Londýně. I kdyby se tak nestalo, je podle Kubáčka jasné, že téma dalšího referenda bude v zemi žít. „Je nesmírně důležité pro tu vnitropolitickou skotskou situaci. Může to být jedno z témat volební kampaně i v momentě, kdy by například Londýn referendum blokoval, jeho formát nebo jeho obsah, tak se dá očekávat, že stínové referendum a stínový výzkum se určitě propojí s místními volbami do skotského parlamentu, neb je nesmírně výhodný pro skotskou premiérku,“ uvedl na rádiu Zet.

Vedle tématu politické kampaně může pak podle Kubáčka druhé skotské referendum působit jako „beranidlo“ na londýnskou vládu. „Skotská vláda si uvědomuje, že s velkou pravděpodobností Skotové zařadí zpátečku a budou dále trvat na fungování v rámci Spojeného království, ale budou chtít kompenzovat to, na čem získávali v Evropské unii,“ řekl. Dotace, subvence, podpora sociálního systému - to vše bude chtít posílit londýnskými penězi v případě, že nevyjde ani druhé skotské referendum. Současný postoj Skotska je podle Kubáčka spíše taktická hra získat maximum.

Skotské mínění se nezměnilo

V roce 2014 se v referendu se stejnou tématikou vyslovilo 55 procent lidí pro setrvání ve svazku s Británií. Situace se podle Kubáčka moc nezměnila. Naopak je znatelné ještě mírné posílení táboru pro setrvání. „Argument, který se tady objevuje je, že Evropská unie tápe. Má celou řadu svých problémů, začíná dohadování mezi členskými zeměmi, dohadování s centrální londýnskou vládou,“ řekl politolog. Skotové tak začínají mít obavu, že by se s Evropskou unií po boku dostali do většího problému a disharmonie, než kdyby zůstali součástí Spojeného království. „Mnozí Skotové říkají: ,Raději organizovaně s Anglií, Wellsem a Severním Irskem než možná do nejistoty a velkého tápání s evropskými zeměmi a za naše (peníze).“

 

 

Celý rozhovor s politologem Janem Kubáčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Skotské referendum může být účinné beranidlo na londýnskou vládu,“ říká Kubáček Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.