Skandál Volkswagenu zasáhl Německo na mnoha úrovních, myslí si konzultantka H. Lešenárová

Nedávno odhalené manipulace s údaji o emisích některých vozů koncernu Volkswagen nejsou obyčejným skandálem. Podle Hany Lešenárové, nezávislé konzultantky v oblasti řízení rizik, která v minulosti pracovala mimo jiné i pro společnost Control Risks, postihla tato aféra několik „významných želízek v ohni,“ které Německo po celém světě má. Nejenže se záležitost týká automobilového průmyslu, který je pýchou německé ekonomiky, ale zasáhla i citlivou oblast týkající se ochrany životního prostředí.

„Myslím si, že je tam ještě jedna úroveň, kterou v Německu hodně silně vnímám a to je ten fakt, že posledního půl roku je Německo dominantním nosičem morálky v Evropě,“ řekla v pořadu Alter Eko Lešenarová. I proto si myslí, že tato aféra přesahuje rámec integrity jedné firmy, ale jedná se o velký reputační problém, který má a ještě bude mít dalekosáhlé následky.

Reputační skandál ale podle Lešenárové nezasáhne jen Německo a německé firmy. Tlak bude vyvíjen i na ostatní evropské automobilky. „Tím, že je to technická záležitost, tak přesah do jiných oblastí nebude tak jednoznačný, ale v tom automobilovém průmyslu bude dopad obrovský,“ řekla Lešenárová. 

Současný skandál společnosti Volkswagen, ale i minulé etické kauzy společností Siemens nebo Daimler mají podle Lešenarové být pro ostatní firmy jakýmsi odstrašujícím příkladem. „Reputační riziko celkově se tady vždy podceňovalo,“ řekla. Firmy by si podle ní měly uvědomit, že kroky, které dělají, mohou vést mimo jiné právě ke ztrátě reputace. Měly by proto toto riziko brát v úvahu před každým investičním rozhodnutím.

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

Skandál Volkswagenu zasáhl Německo na mnoha úrovních, myslí si konzultantka H. Lešenárová Foto: Darren Brode / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.