Skalpel, který umí rozlišit poškozenou tkáň od zdravé, může být budoucností české medicíny

Čeští vědci minulý týden testovali elektronický skalpel, který dokáže rozlišit zdravou a poškozenou tkáň. Lékařům by nástroj mohl usnadnit práci při odstraňování nádorů. Zařízení, které už funguje v běžné praxi například ve Velké Británii, by podle vedoucího Laboratoře charakterizace molekulární struktury Mikrobiologického ústavu Akademie věd profesora Vladimíra Havlíčka mohlo být za pár let standardní výbavou českých chirurgů. 

Elektrický nůž pracuje na molekulární úrovni. „Při řezu v tkáni vzniká materiál, který se odsává a dávkuje se do zařízení, kterému se říká hmotnostní spektrometr. V tomto přístroji se odřezané látky ionizují a dávají molekulární informaci z místa řezu v tkáni. Toto všechno se děje v reálném čase,“ vysvětloval Havlíček princip zařízení na rádiu Zet. O jakou tkáň se jedná, sleduje poté chirurg jednoduše pomocí barev na monitoru. „Ty ukazují, jestli upaluje opravdu jen nádorovou nebo poškozenou tkáň, anebo se už blíží do zdravé tkáně a v tom případě byl měl v upalování zpomalit,“ řekl.

Česká republika je čtvrtou zemí na světě, která se do experimentu s tímto přístrojem zapojila. Ve Velké Británii se už s elektrickým skalpelem rutinně pracuje ve třech nemocnicích, přístroj využívají také lékaři v americkém New Yorku. „My na našem pracovišti na Mikrobiologického ústavu Akademie věd sice nepracujeme s pacienty, ale úspěšně jsme použili zařízení na zvířecích modelech,“ uvedl Havlíček. Přesto je přesvědčen, že použití elektronického nože nezůstane jen v rovině experimentální, ale stane se zcela standardní výbavou chirurgů i u nás.

A nemusí zůstat jen u toho. Ačkoliv byl přístroj primárně vyvinut pro oblast nádorové chirurgie, může mít podle profesora Havlíčka i řadu dalších využití. Jedním z nich je i kontrola potravin. „Představte si třeba několikavteřinový test, kde hned zjistíte, jestli hovězí maso obsahuje stopy koňského masa nebo řez rybím výrobkem, který ihned ukáže, zda v konzervě je skutečně ta drahá ryba, co je na obrázku na obalu,“ uvedl na rádiu Zet.

 

 

Celý rozhovor s vedoucím Laboratoře charakterizace molekulární struktury Mikrobiologického ústavu Akademie věd profesorem Vladimírem Havlíčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Skalpel, který umí rozlišit poškozenou tkáň od zdravé, může být budoucností české medicíny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.