Úskalí mladých českých vědců

Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a nadšený popularizátor přírodních věd.

„Magisterské studium je pro vědce vlastně jen začátek. Po jeho ukončení stojí studenti na velké křižovatce, kdy se musí rozhodnout, zda utečou do komerční sféry, nebo se vydají na vědeckou dráhu,“ říká doktorand Jan Havlík, který v současnosti působí na VŠCHT Praha, kde se věnuje fluorescenčním nanodiamantům. Ty by mohly v budoucnu sloužit v kvantových počítačích nebo při sledování biochemických procesů v buňkách.

„Pokud se v Česku rozhodnete pro vědeckou dráhu, čeká vás zpravidla čtyřleté doktorské studium a následná stáž v zahraničí. Teprvé poté začínáte budovat vlastní vědeckou kariéru,“ přibližuje Havlík standardní průběh profesní dráhy mladého českého vědce. 

Ačkoli je zřejmé, že komerční sféra nabízí lepší podmínky, a to nejen finanční, dle Havlíka mají přesto veřejné instituce napůl vyhráno: „Pokud se student rozhodne pro čistou vědu, už pro ni prokázal určité nadšení. Veřejné instituci pak často stačí takového nadšence neodradit.“ Jak tedy mladé lidi u vědy udržet? „Je třeba talentované začínající vědce podporovat, nastavit jim takové podmínky, aby neodešli.“ Nejdůležitějším faktorem je dle Havlíka otevřenost a transparentnost při výběrových řízeních. „A následná jistota financování začínajícího vědce na několik let dopředu,“ dodává.

Velmi diskutovaným tématem je také postavení žen vědkyň a otázky rodičovství. „Ženy s přibývajícím věkem z vědy postupně mizí. Jednotlivé, často i drobnější, důvody se nasčítávají. Věda je velmi tvrdá hra, a pokud se žena rozhodne pro dítě, znamená to, že na dva roky tzv. vypadne.“ To může být dle Havlíka v prostředí, kde je velký tlak na výkonnost, často smrtící. „Současný systém se snaží produkovat supermatky. Přetížené ženy ale často z vědy raději odejdou.“

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

Úskalí mladých českých vědců Foto: Dle Havlíka je důležité talentované začínající vědce podporovat, aby z vědy neodešli.

reklama

Další články

  1. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.