Situace na americkém trhu práce se zlepšuje, přibylo čtvrt milionu nových míst

Americká ekonomika vytvořila v únoru 242 000 nových pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti přitom zůstala na osmiletém minimu 4,9 procenta. Zpráva, kterou zveřejnilo americké ministerstvo práce, je další známkou zlepšování situace na americkém trhu práce.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že v únoru vznikne asi 190 000 pracovních míst.

Ministerstvo zároveň zpřesnilo údaje za prosinec a leden. Za oba měsíce vzniklo o 30 000 míst více, než úřad dosud uváděl.

„To je ta nejlepší zpráva, jakou centrální banka (Fed) mohla před zasedáním očekávat. Když opět přibývá míst, můžete si být jisti, že zvyšování úroků je za dveřmi,“ uvedl hlavní ekonom společnosti MUFG Union Bank Chris Rupkey.

Ve zpracovatelském a těžařském sektoru počet pracovních míst v únoru klesl. Na oba tyto sektory má negativní dopad nejistý budoucí vývoj v Číně, stagnace v Evropě, pokles cen ropy a silnější dolar. Tento pokles ale vyrovnal růst v sektoru služeb a stavebnictví.

Ve zpracovatelském sektoru v únoru zaniklo 16 000 pracovních míst, v lednu tam naopak nová místa vznikala. V těžařském sektoru bylo zrušeno 18 000 míst a za posledních 12 měsíců již v tomto sektoru zaniklo 140 400 pracovních míst. Naopak sektor služeb vytvořil 245 000 pracovních míst, hlavně díky maloobchodu, restauracím a zdravotnictví. Ve stavebnictví pak vzniklo 19 000 míst.

Zpráva o únorové tvorbě pracovních míst je dalším potvrzením, že americká ekonomika nabírá na rychlosti. Tempo jejího růstu v celoročním přepočtu zpomalilo v loňském čtvrtém čtvrtletí na jedno procento.

 

 

Zdroj: ČTK

Situace na americkém trhu práce se zlepšuje, přibylo čtvrt milionu nových míst Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.